Úvod ZO ZAHRANIČIA Novým predsedom Škótskej národnej strany a škótskym premiérom je potomok prisťahovalcov Humza...

Novým predsedom Škótskej národnej strany a škótskym premiérom je potomok prisťahovalcov Humza Yousaf

Humza Yousaf. (Foto: archív)

Novým predsedom Škótskej národnej strany (SNP) sa stal doterajší škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf. V hlasovaní o tom rozhodla členská základňa strany. Tridsaťsedemročný Yousaf sa zároveň stane premiérom Škótska.

V súboji o vodcu strany potomok prisťahovalcov z južnej Ázie zdolal škótsku ministerku financií Kate Fobesovú a exministerku pre komunálnu bezpečnosť Ash Reganovú. O novom lídrovi SNP hlasovalo 72.000 členov strany.

„Tak ako budem viesť SNP v záujme všetkých členov strany, nielen tých, ktorí ma volili, tak budem viesť Škótsko v záujme všetkých našich občanov,“ povedal v ďakovnej reči. „Obyvatelia Škótska teraz potrebujú nezávislosť viac ako kedykoľvek predtým a my budeme generáciou, ktorá nezávislosť prinesie,“ dodal.

Yousaf na čele regionálnej vlády nahradí odstupujúcu premiérku Nicolu Sturgeonovú. Tá nastúpila na čelo škótskej vlády v novembri 2014, po referende o nezávislosti, v ktorom 55 percent Škótov hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve. Vo februári tohto roku oznámila, že z premiérskej funkcie odstupuje.

Ocitla sa totiž pod silným tlakom po neúspešnej snahe o usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska od Británie. Londýn sa proti tomuto zámeru dôrazne postavil a minulý rok jeho odmietavý postoj podporil aj rozsudok britského Najvyššieho súdu.

Veľkým problémom pre Sturgeonovú bola aj jej podpora zákona na ochranu práv transrodových osôb, ktorý jej vláda schválila vlani v decembri, no centrálna vláda v Londýne ho zablokovala. Najväčšou výzvou pre Yousafa bude dať nový vietor do plachiet snahám o nezávislosť Škótska od Spojeného kráľovstva.