Úvod Politika Novým šéfom europarlamentu sa stal Talian Antonio Tajani

Novým šéfom europarlamentu sa stal Talian Antonio Tajani

Foto: archív

Novým predsedom Európskeho parlamentu (EP) sa stal kandidát Európskej ľudovej strany (EĽS), Talian Antonio Tajani. Zvolený bol až v poslednom, štvrtom kole voľby. Tajani v tajnom hlasovaní získal 351 hlasov europoslancov a kandidoval za najpočetnejšiu skupinu ľudovcov v europarlamente.

Hoci získal spomedzi šiestich kandidátov v prvom, druhom aj treťom kole najviac hlasov, nemal nadpolovičnú väčšinu potrebnú na zvolenie. Preto sa rozhodlo až vo štvrtom kole, v ktorom mal jediného súpera – lídra socialistov v EP Gianniho Pittellu. Ten získal 282 hlasov.

„Ďakujem všetkým, nielen tým, čo mi dali hlas. Budem predsedom všetkých europoslancov,“ vyhlásil novozvolený predseda EP Tajani. Poďakoval sa tiež doterajšiemu šéfovi europarlamentu Martinovi Schulzovi, pod ktorým doteraz pôsobil v úlohe podpredsedu.

„Rád by som tento výsledok venoval obetiam zemetrasenia v Taliansku. Rovnako by sme mali vyjadriť solidaritu všetkým obetiam teroristických útokov. Mali by sme tiež myslieť aj na bezdomovcov a nezamestnaných, ktorí si zaslúžia našu pozornosť,“ skonštatoval čerstvý predseda EP, za čo si vyslúžil potlesk.

V Európskom parlamente sa pred voľbou zmenilo rozloženie síl. Koalíciu socialistov a ľudovcov, ktorá sa rozpadla pre spory o nástupcu odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza, nahradila dohoda o novej koalícii, ktorú vytvorili najpočetnejší ľudovci (EĽS) s liberálnou skupinou (ALDE). Súčasťou dohody je aj spoločná podpora kandidáta na predsedu EP Antionia Tajaniho. Líder liberálov Guy Verhofstadt svoju kandidatúru stiahol.

Foto: archív
Foto: archív

Počas Tajaniho predsedníctva sa začne rokovanie EÚ so Spojeným kráľovstvom o odchode zo spoločenstva. EP nebude prítomný priamo na rokovaniach medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ale len na prípravných stretnutiach prostredníctvom europoslanca Guya Verhofstadta. Faktom zostáva, že dohodu medzi EÚ a Londýnom o brexite bude musieť odobriť europarlament.

Predseda EP má dvaapolročný mandát. Okrem právomocí v rámci tejto inštitúcie má aj ďalšie úlohy. Každý rok podpisuje rozpočet EÚ a zúčastňuje sa na summitoch Európskej rady. Vyjadruje tam názor EP na témy, ktoré sú predmetom summitu lídrov členských štátov. Predseda tiež reprezentuje EP na medzinárodnej scéne a počas zahraničných pracovných ciest.

Antonio Tajani má za sebou pestrú kariéru. Od roku 2014 zastával v EP funkciu podpredsedu. V minulosti bol eurokomisárom a tiež hovorcom a spolupracovníkom bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Narodil sa v roku 1953 v Ríme. Vyštudoval právo a pôsobil v talianskom vojenskom letectve. V 80-tych rokoch bol špeciálnym vyslancom v Libanone, Sovietskom zväze a Somálsku. Šesť rokov pôsobil v talianskych médiách.

V roku 1994 stál pri zrode strany Forza Italia a bol blízkym spolupracovníkom premiéra Berlusconiho, ktorému robil hovorcu. V tom istom roku sa odštartovala tiež Tajaniho kariéra v európskych inštitúciách a stal prvýkrát poslancom europarlamentu. Poslancom EP bol doteraz s výnimkou rokov 2008-2014, keď zastával post v Európskej komisii (EK). V rokoch 2008-2010 bol podpredsedom EK zodpovedným za dopravu, potom mal štyri roky na starosti oblasť dopravy.