Úvod Z DOMOVA NR SR definitívne odmietne Istanbulský protokol, zvýši prídavky, zavedie 13. dôchodok a...

NR SR definitívne odmietne Istanbulský protokol, zvýši prídavky, zavedie 13. dôchodok a zruší diaľničné známky

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko sa dohodli na mimoriadnej schôdzi NR SR. (Foto: archív)

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa dohodol s premiérom Petrom Pellegrinim a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu. Dankovou podmienkou je, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor.

Na mimoriadom zasadnutí vlády v stredu chce Smer-SD prerokovať zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov a zavedenie 13. dôchodku. Andrej Danko, presadil, aby sa rokovalo aj o zrušení diaľničných známok.

Starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je aktuálna priemerná suma starobnej penzie. Poberatelia ostatných druhov dôchodkov majú dostávať vždy v decembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá takisto zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku.

Pri predčasných dôchodcoch má ísť o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 379 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur.

Danko uviedol, že Istanbulský dohovor bol Národnou radou SR odmietnutý. Keďže prezidentka SR Zuzana Čaputová podľa neho nemá rovnaký názor, Danko sa politicky dohodol s Ficom a Pellegrinim na postupe vo veci Istanbulského dohovoru a niektorých iných zákonov.

Šéf parlamentu potvrdil, že mimoriadnu schôdzu zvoláva poslanecký klub SNS a Smeru-SD. „Predpokladám, že budeme mať viac ako 50 podpisov, nielen 30, ktoré potrebujeme. Chcem pomôcť predsedovi vlády so zákonmi, ktoré sú dôležité, a súčasne mojou podmienkou na túto podporu bolo, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

„Ak by Istanbulský dohovor parlament odmietol, pani prezidentka už nebude mať nijaký argument proti, ktorý včera použila. Ide o to, aby Istanbulský dohovor na Slovensku prestal byť témou,“ doplnil v tejto súvislosti Danko. Ďalšia Dankova podmienka – zrušenie diaľničných známok – by sa podľa slov predsedu parlamentu mala dotknúť aj právnických osôb a živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony.

„Priznávam, že je to jedna z politických podmienok mimoriadnej schôdze a je to súčasne aj moja výzva, aby sa úplne zmenili zákony, určujúce nielen cenu diaľničných známok, ale aj mýta, a aby sa zmenil systém výstavby diaľnic,“ podotkol Danko, ktorý chce, aby ľudia vedeli, že štát zodpovedne koná a „nechce od ľudí niečo, čo si nezaslúži“. Zároveň podotkol, že toto opatrenie „nie je nijakým výstrelom do tmy“.

Most-Híd už ústami svojho predsedu Bélu Bugára avizoval, že nepodporí uvedené návrhy zvyšných dvoch koaličných strán. Dôvodom sú podľa neho blížiace sa parlamentné voľby a snaha o stabilitu verejných financií.