Úvod Z DOMOVA NR SR: Odvolaná vláda si chce dožičiť ďalších osem mesiacov vládnutia

NR SR: Odvolaná vláda si chce dožičiť ďalších osem mesiacov vládnutia

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR skončili diskusiu k uzneseniu o skrátení volebného obdobia. Určí sa ním termín predčasných parlamentných volieb. Návrh uznesenia hovorí o 30. septembri, na čom sa dohodli strany bývalej koalície.

Podpredseda NR SR Gábor Grendel zároveň skončil 78. schôdzu. Hlasovať o uznesení budú poslanci podľa dohody v utorok 31. januára o 17:00 h v rámci ďalšej riadnej schôdze. Na schválenie uznesenia je potrebných 90 hlasov.

Vetrák z OĽaNO opozícii: Zabudnite na voľby v máji alebo júni
V rámci diskusie odkázal šéf ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák z OĽaNO opozícii, aby “zabudla na termín predčasných volieb v máji alebo júni”. Pripomenul, že september je výsledkom kompromisu strán bývalej koalície, keďže niektorí spočiatku odmietali aj predčasné voľby.

Ak by sa nedohodol kompromisný termín v septembri, nepodarilo by sa podľa neho schváliť zmenu Ústavy SR. Dodal, že jemu osobne by úradnícka vláda neprekážala. Počas dňa pribudli k uzneseniu pozmeňujúce návrhy.

Smer-SD chce voľby 27. mája, Hlas-SD ich žiada na 24. júna. Sme rodina opakovane deklarovala, že podporí aj tieto termíny.

Poslanec Boris Susko za Smer-SD zároveň prišiel s návrhom, ktorý sa týka napríklad kontrolnej činnosti parlamentu vo vzťahu k dočasne poverenej vláde. Poslanec Miloš Svrček za Sme rodina chcel zasa zmeniť lehotu na vyhlásenie parlamentných volieb.

K uzneseniu o skrátení volebného obdobia predložil pozmeňujúci návrh, ktorý by umožnil vyhlásiť voľby už 242 dní predo dňom ich konania. Predčasné voľby by sa podľa neho dali vyhlásiť od 1. februára.

Predložený návrh uznesenia hovorí o tom, že predseda NR SR má vyhlásiť voľby najskôr 130 dní a najneskôr 110 dní predo dňom ich konania. Zdôrazňuje potrebu dohodnúť sa na termíne volieb, pretože úradnícka vláda podľa neho nemá zdroj moci od občanov. Za ideálny termín považuje máj.

Svrčekov návrh prekvapil predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka. Ide podľa neho mimo rámca diskusií strán bývalej koalície. Pôvodný termín podľa neho zabezpečuje „fair play“ pre najbližšie aj skrátené voľby.

Suskov návrh hovoril o tom, že parlament si vyhradzuje právo prerokúvať návrhy právne záväzných aktov a iných aktov EÚ, ako aj schvaľovať stanoviská SR k týmto návrhom, o ktorých budú rokovať orgány EÚ.

Navrhuje priebežné vykonávanie kontrolnej činnosti NR SR, výborov a poslancov vo vzťahu k dočasne poverenej vláde. Odôvodnil to tým, že odvolaná vláda nemôže rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky.

To sa podľa neho týka aj rozhodnutí o čerpaní peňazí z eurofondov vrátane plánu obnovy. Susko zároveň navrhuje, aby parlament požiadal poverenú vládu nerobiť zásadné zmeny napríklad v organizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, čím myslí aj rušenie nemocníc v regiónoch.

Pellegrini: Koalícia neuviedla jediný dôvod, prečo majú byť voľby až v septembri
Nezaradení poslanci zákonodarného pôsobiaci v Hlase-SD žiadali, aby sa predčasné parlamentné voľby konali 24. júna. Ich líder Peter Pellegrini predložil v pléne pozmeňujúci návrh, ktorý hovorí o skoršom dátume. Pellegrini sa obrátil na poslancov SaS, oni podľa neho rozhodnú o tom, kedy budú voľby. Žiada ich, aby podporili skorší termín.

Foto: archív

„Je absolútne neprijateľné, aby vláda bez akéhokoľvek mandátu a bez dôvery vládla ďalšie dlhé mesiace po svojom odvolaní. Dodnes neuviedla jediný dôvod, prečo by septembrové voľby boli dobrým riešením pre ľudí a pre Slovensko. Nikdy v histórii nebola potreba zodpovednej a kompetentnej vlády taká naliehavejšia ako dnes,“ skonštatoval Pellegrini.

Do 24. júna bude podľa neho dostatok času na korektnú prípravu volieb, a zároveň to dáva novej vláde dostatočný čas, aby pripravila zodpovedný štátny rozpočet na rok 2024. V diskusii v pléne Pellegrini požiadal poslancov SaS, aby vysvetlili verejnosti, prečo podporujú voľby až 30. septembra, keďže iniciovali odvolávanie vlády. Vyzval ich, aby jasne povedali, ako idú hlasovať.

Pýtal sa ich, čo ich viaže k podpore vlády, keď už padla. Zároveň povedal, že si váži postoj Sme rodina, ktorá tvrdí, že podporí aj skorší termín volieb. Poslanci pôsobiaci v Republike odkázali, že sú za skorší termín. Takisto nerozumejú postoju SaS, že sa riadi svojimi bývalými koaličnými kolegami.

Miloš Svrček Sme rodina Pellegrinimu potvrdil, že Sme rodina zahlasuje za májový aj júnový termín volieb. Dodal, že pri septembrovom termíne volieb by nová vláda prišla pred parlament požiadať o dôveru v decembri, čo je však už čas schvaľovania štátneho rozpočtu. Obáva sa, čo by nastalo, ak by prišlo k patovej situácii a rozpočet by sa neschválil.

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico navrhol termín konania predčasných volieb na 27. mája 2023. Odmieta ich konanie až koncom septembra. Poukázal na to, že vláda ešte koncom decembra stratila dôveru v parlamente, je len dočasne poverená výkonom funkcie a nemôže vládnuť až do jesene.

Fico na mediálnom brífingu v NR SR zdôraznil, že podľa vyjadrení šéfa OĽaNO Igra Matoviča chce bývalá vládna koalícia voľby až 30. septembra, “aby mohla pozatvárať opozíciu”.

Podľa šéfa Smeru Matovič priamo riadi ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý priamo riadi špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. “Zadáva im úlohy a táto trojčlenná zločinecká skupina má za posledné dva roky na svedomí hrubé porušovanie ľudských práv,” povedal.

Šéf Smeru-SD pripomenul, že vláda dostala krajinu do rozvratu a nie je preto možné, aby žiadala o mandát až do 30. septembra s tým, že „ešte oznamuje opozícii, že to potrebuje na to, aby ju pozatvárala“.

Dodal, že súčasný kabinet je len dočasne poverený. Opozícia tak podľa neho už nemá ani možnosť využiť v parlamente právo podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde, keďže jej už vyslovená bola.

Hovoril tiež o vysokej miere neprofesionality vládnej koalície. Tvrdí, že Slovensku prepadne množstvo financií z eurofondov pre nedostatočné čerpanie, poukázal pritom aj na aktuálnu energetickú krízu a verejný dlh.

Robert Fico. (Foto: archív)