Úvod Z DOMOVA NR SR schválila rozpočet. Heger hovorí o vianočnom darčeku, Tabák oslavovala konfetami

NR SR schválila rozpočet. Heger hovorí o vianočnom darčeku, Tabák oslavovala konfetami

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR schválili štátny rozpočet na rok 2023. Na mediálnom brífingu tento fakt okomentoval premiér Eduard Heger slovami, že parlament tým odvrátil ohrozenie doručenia pomoci pre občanov. Ako poznamenal, schválenie rozpočtu vianočný darček pre občanov. V rozpočtovom provizóriu by štát napríklad nemohol dotovať dodávateľom ceny energií pre domácnosti.

„Schválili sme zákon roka a môžem povedať, že toto je skutočný darček pre ľudí, pre občanov Slovenskej republiky, pretože práve tento rozpočet je historicky bezprecedentne najväčší, čo sa týka pomoci občanom,“ povedal Heger.

Premiér doplnil, že okrem dotovaní nákladov na energie pre obyvateľov sa z rozpočtu budú podporovať aj firmy či samosprávy. Ohrozené tak podľa neho nie je ani plánované zvyšovanie miezd v zdravotníctve či v školstve.

Minister financií Igor Matovič, ktorý po odobrení rozpočtu plánuje odstúpiť, zdôraznil, že štátny rozpočet bol schválený s výdavkami a príjmami tak, ako ho rezort navrhol. „My sme dnes uspeli na sto percent ako ministerstvo financií,“ vyhlásil.

Opozičná strana SaS podľa Matoviča poprela samu seba, keď napriek pôvodným výhradám za rozpočet hlasovala výmenou za odchod Matoviča z postu ministra financií. Dodal, že zmeny presadené liberálmi základné parametre rozpočtu nezmenili.

Cesta k schváleniu rozpočtu nebola jednoduchá, no nakoniec ho schválila ústavná väčšina poslancov. Vyhlásil to štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. “Parlament potvrdil, že Slovensko nie je na ‘gréckej ceste’. Fakt, že do rozpočtu boli zapracované výdavkové limity a že rozpočet je s nimi v súlade, je bonus navyše,” pokračoval.

Poslankyňa Romana Tabák vystrelila po hlasovaní o štátnom rozpočte v parlamentnom pléne Národnej rady SR konfety. „Potešili sme sa, že sme schválili rozpočet a že Igor Matovič bude naším kolegom,“ povedala Tabák novinárom.

Konfety vypustila po dohode s poslancom Jozefom Šimkom, ktorý sedel vedľa nej. Nikto iný o tom nevedel. Konfetami bol zasypaný poslanec Marek Krajčí. „On sa veľmi potešil. Povedal mi: ‘Romana, toto si veľmi dobre vymyslela,'“ podotkla Tabák.

Tvrdí, že nikomu nechcela ublížiť a je jej ľúto, ak sa niekto v pléne po strele konfiet zľakol. “Mám názor, že keď sa v parlamente môže nadávať a rozosievať negatívna energia, tak sa môže aj pozitívna. Treba aj tie pozitívne emócie dať von,“ pokračovala.

Predseda parlamentu Boris Kollár v tejto súvislosti avizoval, že čin poslankyne Tabák bude riešiť Mandátový a imunitný výbor NR SR, pretože do rokovacej sály priniesla nepovolené pomôcky a ohrozila nimi poslaneckého kolegu Šimka.