Úvod Z DOMOVA Parlament zrušil koncesionárske poplatky, hlavným príjmom RTVS bude príspevok od štátu

Parlament zrušil koncesionárske poplatky, hlavným príjmom RTVS bude príspevok od štátu

Foto: archív

Plénum Národnej rady SR odobrilo návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude odteraz nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena je súčasťou pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.

„Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie,“ uvádzajú autori zmeny.

Výber koncesionárskych poplatkov navrhovatelia označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.

Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania.

Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka. Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.

Predseda SaS Richard Sulík po hlasovaní ozrejmil, že v súčasnosti sa RTVS financuje z koncesionárskych poplatkov iba spolovice. „To, čo ideme urobiť, je, že od 1. júla sa rušia koncesionárske poplatky a zavedie sa trvalé financovanie,“ povedal s tým, že na konkrétnom čísle nie je dohoda. Automaticky bude prichádzať k valorizácii.

Bude to podľa neho stanovené zákonom, a teda nebudú potrebné nijaké ďalšie vyjednávania medzi vládou a vedením RTVS na uvoľnenie peňazí. „Nezávislosť bude navyše omnoho väčšia,“ myslí si Sulík. Vie si predstaviť schváliť túto zmenu formou ústavného zákona, aby sa nemohol v budúcnosti zákon ľahko zmeniť.