Úvod Komentáre Núdzový stav bráni prejavom masovej nespokojnosti. Vyhovuje to Matovičovi?

Núdzový stav bráni prejavom masovej nespokojnosti. Vyhovuje to Matovičovi?

Premiér Igor Matovič sa odfotografoval po rokovaní so zástupcami protestujúcich majiteľov fitnescentier. (Foto: archív)

Na Slovensku platí už od 16. marca núdzový stav, vyhlásený v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Keďže premiér Igor Matovič sa zjavne nehrnie do jeho zrušenia, hoci sa naša krajina nachádza v priaznivej epidemiologickej situácii, najnovšie na túto tému upozornil podpredseda NR SR a Smeru-SD Peter Pellegrini, pričom priamo apeloval, aby vláda núdzový stav skončila.

Podľa Pellegriniho mal spočiatku núdzový stav svoje opodstatnenie. V súčasnosti však už podľa neho neexistuje dôvod naďalej obmedzovať práva občanov a tiež ohrozovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Pellegrini vidí v premiérovom počínaní aj možnú snahu zabrániť protivládnym protestom, keďže núdzový stav zabraňuje občanom zhromažďovať sa a organizovať masové demonštrácie. V neposlednom rade bývalý premiér pripomenul, že Slovensku teraz hrozí pandémia nezamestnanosti a chudoby, pričom prijaté opatrenia sa javia byť brzdou ďalšieho oživovania ekonomiky.

Po nástupe Matovičovej vlády sa uskutočnilo hneď niekoľko protestných akcií. Najprv to boli jazdy trúbiacich áut po Bratislave, neskôr protestovali vo svojich vozidlách na diaľnici D1 majitelia zatvorených fitnescentier a najnovšie sa konali aj protestné zhromaždenia v Košiciach, Banskej Bystrici a pred Úradom vlády SR v hlavnom meste. Vo všetkých prípadoch boli ťažiskovými témami opatrenia prijaté v súvislosti s koronavírusom, napríklad prax tzv. štátnej karantény.

V prípade posledných zhromaždení možno hovoriť o účasti niekoľkých stoviek občanov, v Bratislave to bolo okolo tisíc ľudí. Nemôže teda ešte byť reč o masových protestoch, no predsa len je pozoruhodné, že ostrá reakcia občanov na novú vládu prichádza tak skoro.

Okrem opatrení prijatých v reakcii na pandémiu koronavírusu Slovákov už niekoľko týždňov do značnej miery rozrušuje a rozčuľuje aj samotná premiérova komunikácia, ktorá má ďaleko od profesionálneho spôsobu odovzdávania odkazov občanom zo strany ich vlády.

K tomu si navyše ešte môžeme prirátať niektoré viac než pochybné nominácie na vedúce posty v organizáciách spadajúcich pod jednotlivé ministerstva. Za všetky spomenieme vymenovanie lesníka Petra Magáta na post riaditeľa Národného ústavu detských chorôb.

A dokonca aj časť predstaviteľov vládnej koalície znepokojila ambícia najsilnejšieho vládneho subjektu OĽaNO obsadiť svojimi nominantmi pozície prednostov všetkých 72 okresných úradov na Slovensku.

Dôvodov na nespokojnosť občanov je teda viac než dosť, napriek tomu však núdzový stav pretrváva. To, že sa táto nespokojnosť momentálne nemôže v masovejšom meradle prejaviť na uliciach, však neznamená, že čoskoro sama od seba vymizne. Naopak, dôvera občanov k súčasnej vláde je vlastne už od začiatku nalomená, a treba povedať, že oprávnene.

Oprávnený je určite aj Pellegriniho apel na riešenie naliehavých ekonomických výziev. Ako napríklad expremiér a podpredseda Smeru poznamenal, na udržanie zamestnanosti bolo zatiaľ použitých len približne 120 miliónov eur. A z vyhlásení vládnych predstaviteľov si zďaleka nemôžeme byť istí ani tým, že sa nejaký seriózny ekonomický plán vôbec črtá.

Nech je súčasná nespokojnosť občanov spojená s čímkoľvek, v dlhodobom meradle budú Matovičova vláda a jej úspech či neúspech závislé predovšetkým od ekonomických ukazovateľov. V zmysle politickej logiky je viac než pochopiteľné, že túto kartu aktuálne vytiahol opozičný Smer-SD. A rovnako je aj jasné, že ju bude vyťahovať až dovtedy, dokiaľ vláda nezačne v tejto oblasti skutočne konať.