Úvod Z DOMOVA Núdzový stav by mohla vláda prijať “iba” na 45 dní, pripustil premiér

Núdzový stav by mohla vláda prijať “iba” na 45 dní, pripustil premiér

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Núdzový stav by vláda na stredajšom rokovaní mohla schváliť na ďalších 45 dní namiesto avizovaných 90. Pripustil to premiér Igor Matovič. Informovali o tom Hospodárske noviny aj Denník N.

OĽaNO uviedlo, že podporí predĺženie núdzového stavu, Sme rodina nebude proti. Predseda strany SaS Richard Sulík chce apelovať na vládu, aby neschválila núdzový stav na ďalších 90 dní. Vie si predstaviť kompromis a jeho vyhlásenie napríklad na 30 dní.

Ústredný krízový štáb na svojom pondelkovom rokovaní odporučil vláde vyhlásiť núdzový stav na ďalších 90 dní. Ak by tak neurobila, núdzový stav by sa mal skončiť 14. novembra. Kabinet ho vyhlásil od 1. októbra na 45 dní. V súvislosti s pandémiou tak urobil už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar.

Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD tvrdia, že na predĺženie núdzového stavu nie sú nijaké zákonné dôvody. Premiér Matovič podľa strany oklamal celé Slovensko, pretože ľuďom sľúbil, že ak sa dvakrát otestujú, budú slobodní a pandémia ich nebude nijako obmedzovať. TASR o tom informoval hovorca strany Ján Mažgút.

K predĺženiu núdzového stavu chce premiér podľa strany pristúpiť preto, lebo počas neho môže obmedzovať práva ľudí. „A to sa mu vždy veľmi páčilo, lebo vie, že prezidentka bude naďalej ignorovať ústavu a nechá ho nakladať s armádou, ako len chce.

Ale najmä preto, lebo sa bojí protestov ľudí, hlavne toho, ktorý má byť 17. novembra,“ hovoria predstavitelia strany vo videu, ktoré Smer-SD aktuálne zverejnili na sociálnej sieti.

Predstavitelia Smeru-SD o avizovanom predĺžení núdzového stavu: