Úvod Politika O brexite má rozhodnúť britský parlament

O brexite má rozhodnúť britský parlament

Foto: archív

Súd vo Veľkej Británii rozhodol, že vláda potrebuje na spustenie procesu vedúceho k odchodu z Európskej únie súhlas parlamentu. Kabinetu zároveň priznal právo odvolať sa proti verdiktu. Vláda je pritom odhodlaná rešpektovať výsledky júnového referenda, v ktorom sa obyvatelia vyslovili za odchod z európskeho bloku.

Premiérka Theresa Mayová je však podľa všetkého rozhodnutím súdu sklamaná. Rada by aktivovala článok 50 lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ a začala rokovania o odchode z únie do konca marca 2017. Najvyšší súd si na rokovanie o celej záležitosti vyčlenil termín od 5. do 8. decembra.

Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn tvrdí, že súdne rozhodnutie zdôrazňuje potrebu preniesť debatu o podmienkach vystúpenia na parlamentnú pôdu. Šéf liberálnych demokratov Tim Farron to zase chápe ako šancu na vyslovenie sa Britov ku konečnej podobe brexitu. Tvrdý brexit považuje za nebezpečný, ohrozujúci ekonomiku aj pracovné miesta.

Prechodný predseda euroskeptickej strany Nigel Farage varuje, že súčasná situácia povedie Veľkú Britániu k polovičnému vystúpeniu z únie: „Časť poslancov vraví, aby sme zostali súčasťou jednotného trhu a prispievali do rozpočtu únie. Možno sme na začiatku procesu, ktorý vyústi do zrady 17 miliónov britských občanov, hlasujúcich za brexit.“

V britských médiách sa ozývajú hlasy, že situácia by mohla vyústiť aj do predčasných parlamentných volieb. Stúpenci zotrvania v EÚ budú podľa expertov argumentovať nepripravenosťou dolnej komory rozhodnúť o brexite, kým nebude jej situácia konsolidovaná.

Foto: archív
Foto: archív