Úvod Spoločnosť O ďalšie paralympijské zlato sa postarali hráči boccie

O ďalšie paralympijské zlato sa postarali hráči boccie

Slovenskí reprezentanti v boccii Samuel Andrejčík, Michaela Balcová a Róbert Ďurkovič získali na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro zlaté medaily. Vo finále kategórie BC4 vyhrali v pondelok nad domácou Brazíliou 4:2.

Pre Slovensko je to na paralympijských hrách v Riu piaty cenný kov, už štvrtý najcennejšieho lesku. Dve zlaté medaily predtým vybojovala strelkyňa Veronika Vadovičová, paracyklista Jozef Metelka získal zlato a striebro.

Slováci síce vo finále prehrávali po prvom ende 0:2, potom ale už dominovali. V druhom vyrovnali skóre na 2:2 a tretí i štvrtý vyhrali zhodne najtesnejším rozdielom 1:0. Získali tak pre svoju krajinu historicky prvú paralympijskú medailu v tomto športovom odvetví.

„Je to pre mňa úžasný pocit. Dosiahli sme niečo, o čom sme celý čas snívali a kvôli čomu sme celé štyri roky tvrdo pracovali. Sme veľmi šťastní,“ povedala Balcová. Tréner slovenského družstva Martin Gabko bol na svojich zverencov patrične hrdý: „Nemám slov. Dosiahli sme absolútny vrchol nášho štvorročného úsilia, počas ktorého sme vyhrali veľké množstvo turnajov.

Verím, že pre našich nasledovníkov bude toto zlato veľká motivácia, aby nebolo posledným vrcholom. Na finálový zápas sme boli odhodlaní a bojovali sme. Nevedeli sme, ako sa to skončí, pretože obe družstvá ukázali vysokú kvalitu. Ale nemyslím si, že je naše zlato prekvapením.“