Úvod ZO ZAHRANIČIA O premiérovej diplomovke píšu už aj v Číne. Podľa českých novín máme...

O premiérovej diplomovke píšu už aj v Číne. Podľa českých novín máme vládu šašov a klamárov

Foto: archív

Plagiátorská kauza Igora Matoviča presiahla aj hranice Slovenska. Denník N, ktorý tému premiérovej diplomovej práce vytiahol, dosiahol, že o Matovičovej kauze píšu médiá v rôznych krajinách na celom svete, dokonca aj v najľudnatejšej krajine sveta – v Číne. V susednej Českej republike rozoberajú túto kauzu aj podrobnejšie.

Agentúra DPA  vo svojej správe píše, že slovenský premiér Igor Matovič získal svoj vysokoškolský titul plagiátom. Agentúra dopĺňa, že Matovič sa k činu priznal a ospravedlnil sa. Pripomínajú, že bol to práve Matovič, ktorý najviac útočil na bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý mal podobný problém.

V článku nazývajú Matoviča zakladateľom stredopravej populistickej strany OĽaNO. Na záver pripomínajú, že podobné kauzy majú aj ďalší predstavitelia súčasnej vládnej garnitúry – predseda parlamentu Boris Kollár a minister školstva Branislav Gröhling.

Matovičovu kauzu si všimli aj významné nemecké noviny Süddeutsche Zeitung. Píšu, že „prešlo len niečo viac ako tri mesiace od jeho nástupu do funkcie a už hrozí rozpad vládnej koalície.“

V článku spomínajú aj opozíciu, ktorá žiada Matovičovo odvolanie z postu premiéra: „Líder opozície a bývalý premiér Robert Fico povedal, že jeho strana Smer SD zbiera podpisy na schôdzu o jeho odvolaní.“

Süddeutsche Zeitung ďalej cituje známy Matovičov výrok, že “odstúpi, ale až keď splní všetko čo ľuďom pred voľbami sľúbil.” Pripomínajú tiež , že Matovič sa pred voľbami pasoval do roly najväčšieho bojovníka proti korupcii, no vzhľadom na súčasnú koronakrízu sa mu ju ešte nepodarilo vymiesť. Noviny taktiež uvádzajú, že kritici považujú Matoviča za nepredvídateľného politika.

O Matovičovom plagiátorstve píšu dokonca aj v ďalekej Číne. Portál news.haiwainet vo svojom článku uvádza, že “slovenský premiér Matovič priznal mediálne správy o jeho plagiátorstve v diplomovej práci a uviedol, že v tejto veci je zlodej a všetkým čestným študentom, ktorí počas štúdia nepodvádzali, sa ospravedlňuje.“

Čínsky portál taktiež píše o mnohých politikoch, ktorí Matoviča vyzvali na odstúpenie. Spomenuli aj Matovičovho koaličného partnera a podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu, ktorý označil Matovičovo konanie pri diplomovke za veľkú hanbu.

Kým v ďalekom zahraničí sa témou Matovičovej diplomovky zaoberali médiá skôr len okrajovo, v susednej Českej republike túto kauzu rozoberali podrobnejšie. Asi najostrejší slovník použil komentátor časopisu Reflex. Článok nesie názov “Z novej slovenskej vlády sa stala banda plagiátorských šašov a klamárov.”

Autor článku Viliam Buchert tvrdí, že “spoločensky sa znemožniť nebýva v politike veľký problém. Avšak rýchlosť, s ktorou tak robí slovenská vláda premiéra Igora Matoviča, ktorá bola vymenovaná 21. marca, je fascinujúca.” Matovičov kabinet nazval “smiešnou garnitúrou klamárov.”

Reflex taktiež pripomína že Igor Matovič ako opozičný politik vyzýval šéfa NR SR Andreja Danka na odstúpenie za podobnú plagiátorskú kauzu: “Na mítingoch dokonca navádzal ľudí, aby kričali, že Danko je „ko..t“ či „ho..o“ a odkazoval mu, nech mu „pobozká pr..l“. Dnes Matovič čelí rovnakému problému a tvári sa, že len urobil, podobne ako mnoho ďalších, chybu. A že nebude odstupovať.”

Autor ďalej uvádza, že podobné problémy majú aj ďalsí členovia jeho vlády a to Boris Kollár a Branislav Gröhling: “Kým Matovič volal hlasno po odvolaní jeho predchodcu Danka, Kollára za to isté podržal. Zdôvodnil to záujmom na udržanie koalície. Ďalšia faloš, trápnosť a podvod na voličoch.”

Reflex neveští pre Slovensko dobré časy: “Slovenská politická scéna bola v posledných dvoch rokoch oprávnene rozmetaná a k moci sa dostali noví ľudia. Ale zdá sa, že mnohé problémy vyriešené neboli. Očakávajme preto ďalšie politické a spoločenské pnutie.”