Úvod ZO ZAHRANIČIA O striedaní času sa malo rozhodnúť už v tomto roku, covid však tieto debaty...

O striedaní času sa malo rozhodnúť už v tomto roku, covid však tieto debaty odsunul

Foto: archív

Množstvo ľudí ťažko znáša umelú zmenu času zo zimného na letný a naopak. Európa preto sľubovala, že s týmto striedaním prestane. Krajiny únie sa však najprv musia dohodnúť, aký čas zavedú. Túto tému vytiahol na rokovací stôl bývalý predseda Európskej komisiel Jean-Claude Juncker.

Bolo to pred eurovoľbami v roku 2019. Juncker sľúbil, že Európa prestane so striedaním času, predložil za komisiu príslušný návrh a žiadal, aby členské štáty predstavili svoje názory. Obyvatelia starého kontinentu sa však nezhodli. Niektorí chcú zachovať zimný čas, iní letný, ďalší sú za zachovanie ich striedania.

Podľa niekoľkokrát posúvaného harmonogramu mali členské štáty oznámiť svoje stanovisko do minuloročného marca. Len tri štáty to však dodržali: Lotyšsko chce zachovať letný čas, Portugalčania a Španieli nijakú zmenu nechcú. Naposledy sa o tejto téme rokovalo v decembri 2019. Ďalšie rokovania už ovládol koronavírus.

Ľudský organizmus sa pritom s takýmito zmenami vyrovnáva až dva týždne. Objavujú sa bolesti hlavy, únava či depresie. Kým sa však všetky krajiny nerozhodnú, čo by im vyhovovalo, bude sa čas meniť aj naďalej. Keď sa raz dohodnú, návrh musí prejsť Radou EÚ, kde sú zástupcovia vlád všetkých členských štátov, ako aj hlasovaním Európskeho parlamentu.

Pri poslednej rozprave žiadali mnohé štáty analýzu dôsledkov skončenia posunu času. Európska komisia to odmietla ako nepotrebné. Teoreticky by každá krajina mohla postupovať podľa vlastných preferencií, ale to by spôsobilo chaos predovšetkým v cestovných poriadkoch.