Úvod Komentáre O západnej a východnej propagande

O západnej a východnej propagande

Reprodukcia: archív

V súvislosti s pôsobením východnej a západnej propagandy nemožno nespomenúť fakt, že východná bola vždy realistickejšia a západná bola tradične úplne absurdná, čo v podstate platí dodnes.

O triezvom prístupe východnej propagandy a nezmysloch západnej svedčí niekoľko konkrétnych príkladov. Počas existencie sovietskeho bloku, ktorého súčasťou bola naša krajina, teda socialistické Československo, sme sa nikdy v školách neučili, že USA, Británia, Francúzsko či západné Nemecko, sú zaostalé štáty, ale vždy boli označované ako vyspelé priemyselné krajiny.

Naopak – koncom 80. rokov 20. storočia, keď naši experti navštívili USA, hostitelia im ochotne vysvetľovali, ako sa používa sprcha a splachovací záchod. V tom istom období odborníci z USA pri návšteve Československa boli šokovaní, že máme asfaltové cesty, osobné autá a spomínané hygienické zariadenia.

Spomínam si na anketu prestížnej zahraničnej televíznej stanice spred pár rokov, ktorá sa vo Washingtone pýtala respondentov, čo vedia o 2. svetovej vojne. Mladý, civilizovane vyzerajúci muž očividne zostal v pomykove. Na pomocnú otázku, kto ju prehral, odpovedal správne, hoci neúplne – Nemecko.

Oveľa ťažšia bola preňho doplňujúca otázka, kto v nej zvíťazil. Po krátkom zaváhaní uviedol Spojené štáty americké a po ďalšej pauze pridal Britániu a Japonsko. Na milosrdný pokus televízneho redaktora, ktorý sa ho spýtal, či naozaj v 2. svetovej vojne zvíťazilo Japonsko, sebavedome reagoval, že určite.

Vzhľadom na desaťročia pôsobenia našej medzičasom čoraz westernizovanejšej propagandy pre istotu pripomeniem, že nespochybniteľne najvýraznejší podiel na víťazstve v 2. svetovej vojne mal vtedajší Sovietsky zväz, kým Japonsko prehralo a ku kapitulácii ho Američania prinútili tým, že si vyskúšali na japonskom civilnom obyvateľstve dve atómové bomby.

Priznám sa, že nemám nijaké vlastné poznatky o Severnej Kórei, ale vo svetle uvedených dôsledkov propagandistického šialenstva, mi vŕtajú v hlave vážne pochybnosti o pravdivosti mediálneho klišé vo vzťahu k tejto krajine.

Veď aj Slovensko malo v západných televíziách do konca roka 1998 podobu rómskych osád, ktorú odrazu zázračne vystriedali efektné zábery zo zrekonštruovaného historického jadra Bratislavy a ďalších slovenských miest. Je to úplne prirodzené – k moci vtedy predsa nastúpila nová prozápadná vláda, ktorá za sekundu zabezpečila komplexnú obnovu Slovenska…