Úvod Politika Obama je presvedčený, že by porazil Trumpa

Obama je presvedčený, že by porazil Trumpa

Koláž: archív

Americký prezident Barack Obama, ktorý odchádza z funkcie 20. januára, je presvedčený, že by mohol získať tretí mandát v Bielom dome, ak by mu ústava dovoľovala znova kandidovať. Vyhlásil to v interview pre internetový podcast Davida Axelroda, politického komentátora televízie CNN.

Práve David Axelrod viedol Obamove kampane pred voľbami v rokoch 2008 a 2012. Odchádzajúci prezident tvrdí, že jeho program mohol byť úspešný aj v tohtoročných voľbách. Ústava USA však obmedzuje pôsobenie prezidenta v úrade na dve funkčné obdobia, a tak sa Obama nemohol opätovne uchádzať o tento post.

Jeho nástupca však o tom nie je presvedčený. „V nijakom prípade,“ okomentoval Donald Trump na Twitteri Obamove slová. Novozvolenému prezidentovi pomohla k víťazstvu kampaň postavená okrem iného na kritike Obamovej benevolentnej imigračnej politiky či reformy zdravotníckej starostlivosti.

Donald Trump si je istý svojou prípadnou výhrou nad súčasným šéfom Bieleho domu. Voliči by podľa neho sotva dali hlas Obamovi, keďže nezvláda boj s Islamským štátom, necháva americké firmy vyvážať výrobu mimo územia Spojených štátov a presadil nepriaznivú reformu zdravotníctva.