Úvod Politika Obamov kubánsky trapas

Obamov kubánsky trapas

Foto: archív

Postreh brankára kanadsko-americkej NHL preukázal 85-ročný kubánsky prezident Raúl Castro na nedávnom historickom stretnutí s hlavou USA Barackom Obamom.

Na tlačovke v Havane totiž pravačkou pohotovo odrazil „útok“ Obamovej ľavačky, ktorá klesala na jeho plecia v pokuse o dojímavé objatie. Z tejto vrúcnej slučky, určenej pre amerických lokajov vo svete, sa havanský líder demonštratívne vyšmykol.

Z voleja chytil hosťovu ruku, ktorú vzápätí zdvihol, nechal visieť a trepotať sa vo vzduchu ako mokrú handru či ako americkú zástavu spustenú na pol žrde.

Šéfa Bieleho domu, ktorý na trapas reagoval príznačným nahlúplym úsmevom, potom zdvorilo odprevadil zo sály presscentra.

Toto fiasko bolo symbolickým zavŕšením vyše polstoročia trvajúcich snáh Strýka Sama o vyhladovanie Ostrova slobody pomocou výpalníckych hospodárskych sankcií. Až keď tie praskli ako bublina, Obama zistil, že „je čas pochovať posledné zvyšky studenej vojny“ a ako prvá hlava USA od roku 1959 prikvitol na Kubu.

Fiasko teda je aj zavŕšením osemročného pontifikátu vojnového štváča ovenčeného Nobelovou cenou mieru. Na Kubu totiž ani omylom neprišiel „rozmraziť diplomatické vzťahy“ medzi Kubou a USA, ale zasmradiť vzťahy medzi Moskvou a Havanou, ktorej pripravil výhybku preklopenú na Washington.

Obama a Castro na tlačovej besede:

Castrovci však túto malú násobilku úskoku prekukli. Najmä, ak hosť prišiel s prázdnymi rukami: zrušenie sankcií nedokáže presadiť v Kongrese, kde majú väčšinu opoziční republikáni.

„Jediný pozitívny výsledok Obamovej návštevy je, že v Havane zaplátali diery na cestách, po ktorých sa presúvala jeho kolóna,“ uštipačne podotýkali pozorovatelia.

No Obamova cesta po kubánskej metropole bola aj tak hrboľatá. Nepriviedla ho k vodcovi revolúcie, dodnes charizmatickému prezidentovmu bratovi Fidelovi Castrovi.

Ten šéfovi Bieleho domu len cez médiá odkázal: „Mojím najskromnejším prianím je, aby uvažoval a nesnažil sa rozvíjať teórie o kubánskej politike.“

Obama skôr skúsil rozvinúť vlastnú aureolu mierotvorcu, ktorý sa na fotkách vo svetových médiách blýska v objatí s najvyšším kubánskym predstaviteľom.

Zábery kápov s prisluhovačmi patria do vitrín v galérii Bielho domu, hviezdil tu aj exprezident George Bush s úlisne vysmiatym expremiérom SR Mikulášom Dzurindom.

Bush mal blízko k Obamovi, zato Castro nie je Dzurinda. A tak svet obleteli zábery a videá s trapasom, na aký si Biely dom ani Amerika nepamätajú.

Foto: archív
Expremiér Mikuláš Dzurinda sa dal často potľapkávať po pleci americkým prezidentom Georgeom Bushom. (Foto: archív)

2 komentárov

Comments are closed.