Úvod Politika Obamova Tour de Fiasco

Obamova Tour de Fiasco

Foto: archív

Keď sa americký prezident Barack Obama blížil k ďalšej zastávke svojho rozlúčkového turné – k Londýnu, vyhlásil, že „rozhodne nemieni zasahovať do vnútorných záležitostí Veľkej Británie“.

Aj politicky menej zdatní pozorovatelia si jeho slová hneď preložili – do Albionu prišiel agitovať proti brexitu, teda vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ, o čom má rozhodnúť nastávajúce referendum.

„Na výsledku referenda Spojeným štátom veľmi záleží,“ tvrdil nezasahujúci šéf Bieleho domu. „Britskí občania majú byť hrdí na to, že EÚ prispela k rozšíreniu britských hodnôt, akými sú demokracia, právo a voľný trh naprieč celým kontinentom.“

V skutočnosti Obama nalial vodu na mlyn britských euroskeptikov, ktorých preferencie na Ostrovoch po jeho návšteve výrazne vzrástli. Tí vnímavejší totiž pochopili, že USA potrebujú vyhliadnutú kolóniu s názvom EÚ ako celok, teda vrátane Británie. Obamovu agitku hneď dávali do súvisu s plánovanou Transatlantickou dohodou USA a EÚ o voľnom obchode, známou pod skratkou TTIP, veľmi neobratne zahalenú zlovestným rúškom tajomstva.

Spomedzi popredných prívržencov brexitu asi najďalej zašiel londýnsky starosta Boris Johnson, ktorého vyjadrenie na Obamovu adresu už nieslo nádych spontánneho rasizmu: „Ten napoly kenský prezident má dedičnú nenávisť k Veľkej Británii“.

Obama s anglickou kráľovnou  Alžbetou II. (Foto: AP)
Obama s anglickou kráľovnou Alžbetou II. (Foto: AP)

Ako „napoly Keňana“ a svojho poddaného černoška prijala amerického prezidenta aj jubilujúca britská kráľovná Alžbeta II., ktorá vo svojej deväťdesiatke už má nárok na senilitu. Amerického hosťa však vrelo vyobjímala. Na rozdiel od predstaviteľov ostatných krajín, ktorých Obama poctil návštevou v rámci končiaceho sa funkčného obdobia v Bielom dome.

Napríklad na jeho predchádzajúcej návšteve Kuby sa s ním vodca revolúcie Fidel Castro ani neunúval stretnúť, pričom prezident Raúl Castro sa demonštratívne vyšmykol z Obamovho chabého pokusu o objatie.

Ďalšie fiasko zažil nositeľ Nobelovej ceny mieru pri návšteve v spriatelenej Saudskej Arábii. Kým s jeho predchodcami, vrátane Ronalda Reagana či oboch Bushovcov, si suadskí monarchovia a petrodolároví šejkovia padali do náruče, kráľ Salman bin Abdul-Aziz Al Saud Obamovi dožičil len chladné podanie ruky.

Ale studenú sprchu na horúcej púštnej pôde zažil dolárový Barack už po prílete do saudského hlavného mesta. Namiesto kráľovskej elity ho na letisko prišiel privítať len starosta Rijádu. Možno to prirovnať so situáciu, ako keby amerického prezidenta na návšteve Slovenska vítal akýsi Nesrovnal.

A tak Obama svoje putovanie po svetových metropolách preventívne prerušil a vrátil sa do Bieleho domu vajatať v užialenom bytí. V prípadnej ďalšej destinácii by ho už nemusel vítať ani starosta metropoly. Miestna vláda by na privítanie mohla poslať len zástupcu nejakej miestnej cestovnej kancelárie. A to by bolo dôstojným zavŕšením Obamovej Tour de Fiasco.

Foto: archív
Barack Obama a Raúl Castro. (Foto: archív)

Prečítajte si aj: Obamov kubánsky trapas + video