Úvod Z DOMOVA Občania pre denník SME: Stožiar pred NR SR je nádherný, nemôže nikomu...

Občania pre denník SME: Stožiar pred NR SR je nádherný, nemôže nikomu prekážať

Foto: Pavel Kapusta

Počas Dňa otvorených dverí v slovenskom parlamente vtýčili pred jeho budovou na 30-metrový stožiar so štátnou vlajkou Slovenskej republiky. Liberáli to kritizujú, väčšina občanov to však vníma ako akt národnej hrdosti.

Denník SME na svojom kanáli na serveri YouTube zverejnil video s anketou, v ktorej občania vyjadrili svoj názor na nový stožiar pred NR SR, ktorému liberáli najnovšie prisúdili nový názov “Dankov bleskozvod”, keďže doň údajne počas nedávnej búrky udrelo niekoľko bleskov.

Odpovede niektorých respondentov novinárov z denníka SME zrejme nepotešili. “Je to niečo nádherné a krásne. To nemôže nikomu prekážať, je tam iba štátna vlajka,” obdivoval novú dominantu jeden z opýtaných pozerajúc sa na vejúcu zástavu.

“Viete, veľmi som nadšená touto akciou. Vďaka Slovenskej národnej strane visí tá vlajka. Slovensko si zaslúži aj takýto symbol štátnosti a celkovo, aby bolo Slovensko Slovenskom a nie nejakým zapredancom niekoho, čo nechceme,” odpovedala vo videoankete SME staršia pani.

Ďalšia respondentka dodala: “Myslím si, že to bol dobrý nápad, pretože na vlajku Slovenskej republiky sme hrdí a vážime si túto republiku aj prostredníctvom takýchto symbolov”.

Následne anketári SME natrafili na občana s opačným názorom: “Ten stožiar? Ja vám radšej nepoviem názor, lebo asi ma hneď potom vylustrujú a potom ma asi aj niekam odpracú, rozumiete…”

Dodal, že za 60-tisíc eur “mohli radšej deckám kúpiť niečo, radšej nejaký inkubátor, alebo také niečo…”. “Čakal som, že bude vyšší, toľko ospevovaný a toľko slávy a zrazu nič,” povedal ďalší mladík.

Predseda Národnej rady Andrej Danko počas príhovoru pred osadením vlajky na nový stožiar vyhlásil, že vystríha všetkých, ktorí by chceli na tento stožiar v budúcnosti umiestniť inú ako slovenskú štátnu vlajku.

“Naša vajka nie je dúhová, nie je zelená a ani hnedá. Naša štátna vlajka má tie najkrajšie farby: bielu, modrú a červenú. Tieto farby zosobňujú rovnosť, bratstvo a slobodu. To je symbolika našej národnej trikolóry. V strede je dvojkríž na trojvrší, ktorý zdobí náš štátny znak. Symbolizuje slovenskú zem a jej kresťanské korene,” pripomenul Danko.

Nápis pod vlajkovým stožiarom pri budove NR SR. (Foto: Pavel Kapusta)