Úvod Spoločnosť Obchody budú počas štátnych sviatkov zatvorené

Obchody budú počas štátnych sviatkov zatvorené

Foto: archív

Obchody majú byť počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja na Slovensku zatvorené. Celkovo tak budú mať zamestnanci v maloobchode voľno 15,5 dňa, kým v súčasnosti majú len 3,5 dňa. S týmto návrhom prišli koaliční poslanci Ján Podmanický a Marián Kéry (obaja Smer-SD).

„Dnes máme na Slovensku 3,5 dňa obmedzený maloobchodný predaj. Je to Štedrý deň od 12. hodiny, Prvý sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočná nedeľa. Tento okruh rozširujeme o ďalších 12 dní. Sú to všetky štátne sviatky a všetky dni pracovného pokoja s výnimkou nedieľ,“ vysvetlil na tlačovej konferencii po rokovaní predsedníctva tripartity Podmanický.

Zmeny by sa nemali dotknúť živnostníkov, čerpacích staníc či hotelov. „Je okruh prevádzok v Zákonníku práce, ktorých sa to týkať nebude,“ priblížil Podmanický s tým, že novela by mala byť predložená na februárovú schôdzu parlamentu a mala by začať platiť od 1. mája tohto roku. Ak sviatok pripadne na nedeľu, tak sa bude aj na tento deň vzťahovať obmedzenie.

Podľa neho tento návrh Slovensko posúva k civilizovaným krajinám. „Nastal čas, aby sme vyšli v ústrety státisícom mužov a žien, pracujúcich v tomto sektore obchodu, ktorí si zaslúžia, aby boli viac so svojimi rodinami,“ myslí si Podmanický.

Sociálni partneri návrh poslancov rešpektujú. Podľa viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Ľuboša Sirotu prebiehajú momentálne diskusie len v otázke, koľko by malo byť voľných dní: 15, 16, 30 alebo dokonca iba 8. Myslí si však, že ešte nedozrel čas na to, aby sa diskutovalo o zákaze predaja počas nedieľ.

Ambíciu poslancov akceptuje aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR i Konfederácia odborových zväzov SR. „KOZ malo dlhodobo ambíciu presadiť takúto novelu zákona. Vytvorí to priestor pre zamestnancov byť viac času s rodinami. Väčšina zamestnancov sú ženy a touto novelou sa približujeme k idei vyváženého súkromného života,“ dodala viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.