Úvod Z DOMOVA Obmedzenia v čiernych okresoch môžu ľudí odrádzať od očkovania, tvrdia hotelieri

Obmedzenia v čiernych okresoch môžu ľudí odrádzať od očkovania, tvrdia hotelieri

Foto: archív

Obmedzenie poskytovania služieb v tzv. čiernych okresoch podľa covid automatu môže ľudí odrádzať od vakcinácie, zhodujú sa hotelieri z okresov Bardejov a Stará Ľubovňa. Zároveň nerozumejú, prečo nemôžu fungovať v OTP režime.

„Opatrenia vnímame ako veľmi prísne. Pre tých, ktorí sú očkovaní, z nich nevyplývajú nijaké výhody,“ povedala pre médiá ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov Tamara Šatanková. Táto skúsenosť môže byť podľa nej pre dosiaľ neočkovaných demotivačná, keďže „spomínaná sloboda je zrazu preč“.

„Zápasíme s problémami, lebo ľudia sa dožadujú prísť do prevádzky so slovami, že sú očkovaní,“ reagovala Alica Fecková z hotela Artin v Bardejove. Podotkla, že opatrenia sú chaos a dohľad nad ich dodržiavaním preniesol štát na podnikateľa.

“Covid automat je vymyslený tak, že nie štát nás zavrie, ale my sa zavrieme sami. Ako máme fungovať, keď nemôžeme naplno vykonávať svoje poslanie?” pýta sa Pavol Cap z penziónu Gurmen v Starej Ľubovni.

Poukázal tiež na potrebu kontroly osobných údajov či dodržiavania protipandemických opatrení. Podľa jeho slov by bolo podnikanie v hotelierstve a gastrosektore v čiernej fáze covid automatu udržateľné v OTP režime.

„Stanovené opatrenia vnímame ako neprimerané najmä k ostatným poskytovateľom služieb a obchodom, ktorí môžu fungovať aj v čiernej farbe na úrovni OTP,“ povedala riaditeľka hotela Sorea Ľubovňa v Starej Ľubovni Viera Konkolová.

Poznamenala, že „ak sa hosť v režime OTP nemôže stravovať v hotelovej reštaurácii, o pobyt nemá záujem“. Hoteliéri dodávajú, že fungovanie ich prevádzok v čiernej farbe covid automatu im prináša finančné straty a udržateľnosť pracovných miest je len otázkou času.