Úvod ZO ZAHRANIČIA Obmedzenia vývozu ryže z Indie môžu spôsobiť jej nedostatok vo svete a...

Obmedzenia vývozu ryže z Indie môžu spôsobiť jej nedostatok vo svete a prudko zvýšiť ceny

Foto: archív

Indické obmedzenia na vývoz ryže môžu vyvolať rovnaký krok aj zo strany ďalších exportérov, ktorí sa budú snažiť zabezpečiť dostatok potravín pre vlastné obyvateľstvo a zabrániť prudkému zvyšovaniu cien. India koncom minulého mesiaca oznámila, že s výnimkou basmati s okamžitou platnosťou zastavuje vývoz bielej ryže. Ako dôvod uviedla rast cien ryže na indickom trhu.

Najnovšie obmedzenia sú takmer identické s tými, ktoré India zaviedla v rokoch 2007 a 2008, uviedli analytici. Vtedy spôsobili domino efekt, keď po kroku Indie aj ďalší exportéri ryže pristúpili k obmedzeniu exportu v úsilí ochrániť vlastné obyvateľstvo pred nedostatkom komodity a rastom cien.

Tentoraz by však uvedené rozhodnutie Indie mohlo mať na svetové dodávky a ceny komodity, ktorá je základnou potravinou pre viac než tri miliardy ľudí, ešte väčší vplyv ako pred pätnástimi rokmi.

Vtedy sa totiž India na celosvetových dodávkach ryže podieľala 22 percentami, teraz sa na globálnom obchode s ryžou podieľa viac než 40 percentami. Oznámenie Naí Dillí o obmedzení vývozu tak prudko zvýšilo tlak na ďalšie ryžu exportujúce krajiny, ako Thajsko a Vietnam, aby urobili rovnaký krok.

India je v oblasti obchodu s ryžou v súčasnosti oveľa dôležitejšia, než bola v roku 2007 a 2008. Už vtedy jej reštrikcie prinútili ďalších vývozcov prijať podobné opatrenia a ani dnes nemajú veľa iných možností, ako reagovať na vývoj na trhu, myslia si obchodníci.

Keď India pred necelým mesiacom oznámila zákaz vývozu inej bielej ryže ako basmati, ceny komodity vzrástli vo svete na pätnásťročné maximá. Ceny môžu ísť ešte vyššie a s nimi aj svetové ceny potravín, odhadujú analytici. Po obmedzení dodávok ryže z Indie v roku 2007 a 2008 a následných krokoch ďalších vývozcov vzrástli jej ceny na viac ako 1000 USD za tonu.

Podľa informačných zdrojov z trhu v súčasnosti budú ďalší exportéri po Indii schopní zvýšiť svoje dodávky maximálne o 3 milióny ton, keďže musia zabezpečiť potreby vlastného obyvateľstva. Thajsko, Vietnam a Pakistan, ktoré sú dvojkou, trojkou a štvorkou v rebríčku najväčších exportérov ryže na svete, uviedli, že sú pripravení na zvýšenie exportu komodity.

Thajsko a Vietnam však zároveň zdôraznili, že zvýšenie vývozu nesmie poškodiť domácich spotrebiteľov. Zvýšiť vývoz je pripravený aj Pakistan. Po minuloročných záplavách by sa mohol export zvýšiť na 4,5 až 5 miliónov ton. Vzhľadom na dvojcifernú infláciu je však nepravdepodobné, že by vláda povolila neregulovaný vývoz.

Od obmedzenia exportu ryže z Indie koncom júla vzrástli jej ceny vo svete zhruba o 20 percent. Ak by rovnaký krok urobili aj Thajsko a Vietnam, ceny by sa mohli zvýšiť o ďalších 15 percent, uviedli obchodníci na trhu s touto komoditou.  Dotklo by sa to mnohých chudobnejších krajín. Patria k nim Filipíny, Senegal, Nigéria či Bangladéš.