Kontroverzná obranná dohoda medzi Slovenskom a USA, označovaná aj ako zmluva DCA, už niekoľko týždňov vyvoláva rozruch v celej spoločnosti. Americkým ozbrojeným silám by mala umožniť využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, ale aj iné dohodnuté zariadenia a priestory, a to minimálne na desať rokov a zadarmo.

Naše ozbrojené sily by zasa získali finančné prostriedky na investície do infraštruktúry, ktorú budú môcť neobmedzene využívať americké vojská. Zmluva by mala platiť desať rokov, pričom jej platnosť sa potom nekončí. Skončiť ju možno len s ročnou výpovednou lehotou.

Terč potenciálnych útokov
Rokovať o tejto dohode začala ešte predchádzajúca vláda. Rezort obrany však vtedy rozhodol, že jej prijatie by ohrozilo suverenitu Slovenska, a tak rokovania stopol. Dnes jej zástancovia argumentujú tým, že analogickú dohodu uzatvorilo s Washingtonom 23 členských krajín NATO.

Jej cieľom je podľa nich vytvoriť právny rámec pre pôsobenie ozbrojených síl USA na našom území, ako aj ich rodinných príslušníkov a dodávateľov či civilných zamestnancov americkej armády. Väčšina Slovákov však kategoricky nesúhlasí s prítomnosťou cudzích vojakov na našom území.

A nejde len o fakt, že sme tu desaťročia mali vojská Varšavskej zmluvy. Slováci sa jednoducho cítia byť ohrození – vývoj udalostí okolo Ukrajiny dáva tušiť, že tu v blízkom čase pravdepodobne vzniknú vojenské základne USA.

Ak NATO rozpúta konflikt s Ruskom, nepochybne sa staneme terčom potenciálnych raketových útokov. Ohrozené budú najmä vojenské letiská Sliač a Kuchyňa a ich okolie, a to až do sto kilometrov, teda i mestá Zvolen, Banská Bystrica alebo dokonca Bratislava.

Azda aj preto v rekordne rýchlom čase vznikla petícia proti zmluve, ktorú podpísalo vyše 20-tisíc ľudí. Akékoľvek protestné hlasy sa však u vládnej koalície stretli len so znevažovaním, posmechom a zľahčovaním celej situácie.

Foto: archív

Vláda tvrdí, že dohoda je v našom záujme. Americké vojská by nás tu totiž vraj chránili pred prípadným útokom Ruska. Väčšina obyvateľstva však Rusko nevníma ako agresora ani nepriateľa. Hoci sa nás koalícia snaží presvedčiť, že dohoda posilní našu bezpečnosť, nie je to tak.

Nielenže je to prvý krok k vzniku amerických vojenských základní, ale zároveň budú mať naše štátne orgány pri nich oklieštené kompetencie.

Trestné činy do troch rokov budú totiž len v jurisdikcii USA. Nehovoriac o tom, že sa americké vojská opäť priblížia k ruským hraniciam. V kontexte hroziaceho konfliktu na Ukrajine je zjavné, že sú to práve Spojené štáty a NATO, kto takúto dohodu potrebuje.

Americké vojská k nám podľa nej môžu navoziť, čo len chcú. Akékoľvek dopravné prostriedky – lietadlá, vozidlá, ale aj plavidlá – sa môžu po našom území voľne pohybovať, nikto ich nemôže zastavovať, kontrolovať, ani do nich vstupovať.

Okupantov nechceme
Zmluva však môže priniesť aj ďalšie, zatiaľ nepredstaviteľné riziká. Napríklad Robert Fico nedávno upozornil na článok v americkom denníku New York Times, ktorý priniesol informáciu, že pomoc Ukrajine môže zahŕňať aj výcvik povstalcov v susedných krajinách.

Konkrétne ide o Rumunsko, Poľsko a Slovensko. Hoci koalícia podobné informácie kategoricky odmieta ako nepravdivé, periodikum sa ako na zdroj odvoláva na predstaviteľov americkej administratívy.

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov v tejto súvislosti pripomína Zmluvu o ochrannom pomere medzi nemeckou ríšou a prvou Slovenskou republikou z roku 1939, nápadne pripomínajúcu zmluvu DCA.

Letisko Sliač. (Foto: archív)

Ani v nej sa nič nehovorí o spoločnom vojnovom ťažení proti iným krajinám a uvádza sa budovanie dopravnej infraštruktúry na Slovensku. Práve na základe tejto zmluvy Nemecko zmodernizovalo aj letisko v Kuchyni, ktoré Luftwaffe využívalo až do konca 2. svetovej vojny.

„My občania SR nemáme proti sebe nijakého agresora, ktorý by nás ohrozoval, preto Dohoda uvedeného typu je z hľadiska bezpečnosti SR ako aj jej medzinárodných vzťahov nadbytočná a pre náš národ škodlivá,“ píše Slovenský zväz protifašistických bojovníkov na svojej stránke.

„Nie, nepotrebujeme tu žiadnych amerických vojakov ani nijaké obranné dohody. Žiadne Rusko nás neohrozuje a žiadni spojenci nemajú právo na okupáciu. Bodka. Slovensko tu amerických okupantov nechce,“ vyjadril sa jednoznačne aj Ľuboš Blaha.

Ľudia by jednoznačne mali mať možnosť vyjadriť svoj názor na túto zmluvu v referende. „Prečo sa Naď s Matovičom boja ľudí? V čom sú iní ako Vojtech Tuka? Aj ten poslušne slúžil cudziemu impériu. Pozývajú sem cudzie vojská a boja sa spýtať ľudí – to je jasný dôkaz, že neslúžia slovenskému národu, ale Pentagónu.“

Blaha ministrovi Naďovi odkazuje: „Američania ani len nemusia informovať Slovákov, čo sem privezú – takže vy sa ani len nedozviete, či sem dovezú zbraň hromadného ničenia. A teda si môžete ďalej veselo hladkať plešinku a vyzývať celý vesmír na odstúpenie – aj keď sem Američania navozia tony atómoviek.

Američanom nestojíte ani za to, aby vás informovali – až taký ste lúzer. A keď si tu Američania vybudujú základne a sklady, vy sa budete tváriť, že haló, to nie sú základne, a vymyslíte si 50 názvov, čo to vlastne je, len aby ste to nenazvali základňami – veď túto pubertálnu taktiku využívate už roky.“

Foto: archív

Militaristická propaganda
Ľuboš Blaha to nazýva priamo: obranná dohoda s USA je novým pozývacím listom pre cudzie okupačné vojská. Washington ženie svet do vojny s Ruskom a potrebuje naše územie, aby tu mohli rozmiestniť strategické zbrane.

„Územie okolo bývalých hraníc ZSSR majú plne pokryté, od Pobaltia až po Rumunsko. Už im chýbalo len Slovensko, ktoré počas Ficovej vlády obrannú dohodu odmietalo. Tlačili, intrigovali… a nevydalo. A tak muselo prísť k zmene vlády.

Rozbuškou bola smrť novinára, čo len dokazuje, že americké liberálne kruhy sa nezastavia pred ničím – zneužili vraždu dvoch mladých ľudí a zorganizovali majdan. Do Prezidentského paláca sa na vlne nenávisti proti Smeru dostala ich bábka, ktorá dohodu s USA bez reptania podpíše, ešte aj ohňostroj vystrojí.“

O tom, že jednoznačne proamericky naladená Zuzana Čaputová dohodu odobrí, nikto nepochyboval. Takzvaná interpretačná doložka, ktorou jej podpis podmieňuje, je v skutočnosti len bezvýznamná formalita.

Jej úlohou je totiž vyjasnenie jednotlivých ustanovení zmluvy, ako ich chápeme my. Právnici však upozorňujú, že ju americká strana nemusí prijať, ide totiž o jednostranné vyhlásenie, záväzné len pre slovenskú jurisdikciu. V prípade sporu tak budú súdy pozerať na text zmluvy.

Ani argument, že sa kedykoľvek môžeme hlásiť k svojej trestnej právomoci, neobstojí, keďže sa v dohode výslovne uvádza, že trestné činy so sadzbou do troch rokov nemusí americká armáda našim orgánom ani hlásiť. Za zmienku stojí aj neutíchajúca militaristická propaganda v mainstreamových médiách.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Korčokovo ministerstvo zahraničných vecí sa dokonca neštítilo zneužiť malé deti: na jednom z propagačných bannerov, určenom na sociálne siete, je fotka dievčatka s textom: „Slovenské deti sú smutné, lebo ich rodičia veria hlúpostiam o obrannej zmluve s USA.“ Ministerstvo to po ostrej kritike jednoducho označilo za „chybu v komunikácii“.

Pod kontrolou Washingtonu
Proti tejto dohode dlhodobo vystupuje aj Slovenská národná strana. Považuje ju za protiústavnú, keďže je „v rozpore s medzinárodnými predpismi a na jej nie je podpis nijaký dôvod“. Na našom území nesmú byť dlhodobo cudzie ozbrojené sily, ktoré „si tu budú robiť, čo chcú“.

Ako vidno zo skúseností z iných krajín, kam raz vkročí noha amerického vojaka, už tak ľahko odtiaľ neodíde. Dôsledky ich prítomnosti pre suverenitu a zvrchovanosť Slovenskej republiky by boli závažné.

Najaktívnejšie však dohodu DCA kritizuje strana Smer-SD. Nejde totiž len o bezvýznamnú rámcovú zmluvu – podľa článku 7 ústavy bude mať prednosť pred zákonmi SR.

Dokument jednoznačne hovorí o tom, že ozbrojené sily USA budú oprávnené operačne riadiť dohodnuté zariadenia a priestory na účely prístupu a používania ozbrojenými silami USA, dodávateľmi USA aj závislými osobami.

Pôjde pritom o návštevy, výcvik, cvičenia, manévre, tranzit, podporné súvisiace činnosti, dopĺňanie paliva do lietadiel, pristátie, ich predletovú prípravu, dočasnú údržbu vozidiel, plavidiel aj lietadiel, ubytovanie personálu, spojenie, rozmiestňovanie síl, materiálu…

„Normálna vojenská základňa,“ vraví Robert Fico. Tieto priestory budú používať výhradné ozbrojené sily USA. Každý vstup a výstup bude pod ich kontrolou. Okrem toho podľa článku 4 dohody budú môcť ozbrojené sily USA prepravovať, rozmiestňovať a v dohodnutých priestoroch skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál.

Prístup k tomuto materiálu budú mať výlučne ozbrojené sily USA. Dve naše vojenské letiská teda môžu zadarmo používať, navoziť tam, čo chcú, a nikto to nemôže kontrolovať. Prakticky sa z nich stanú základne USA.

Jeden z vizuálov propagačnej kampane ministerstva zahraničných vecí, v ktorých neváhalo na propagandu v prospech obrannej dohody s USA zneužiť deti. (Reprodukcia: internet)

Ako zdôrazňuje predseda Smeru, podľa článku 11 príslušné orgány spolupracujú aj pri preprave zbraní, ťažkého vybavenia a nebezpečných materiálov na území Slovenskej republiky. A toto nie je strata suverenity a zvrchovanosti Slovenskej republiky?

Jadrové, chemické či biologické zbrane
Odhodlanie vládnej koalície uzatvoriť túto zmluvu za každú cenu nezvrátilo ani 35 zásadných pripomienok, ktoré vzniesla generálna prokuratúra. Dokument odmieta ako celok. Maroš Žilinka upozorňuje predovšetkým na dve skutočnosti: na zásah zmluvy do práv garantovaných ústavou a hrozbu pre našu bezpečnosť.

Zdôrazňuje, že ak by mali USA na Slovensku jadrové zbrane, urobilo by to z nás dôležitý terč možného útoku. „Dohoda upravuje situácie, za ktorých sa navrhuje, aby sa Slovenská republika vzdala oprávnení na výkon svojej suverénnej štátnej moci na vlastnom (zvrchovanom) území,“ píše sa v pripomienkach.

Generálna prokuratúra vraví, že dohoda je jednostranná, asymetrická a výrazne zvýhodňuje americkú stranu.

Navrhuje, aby dohoda priamo v texte vylúčila rozmiestnenie jadrových, chemických a biologických zbraní na našom území. Zároveň by do textu mala pribudnúť záruka, že budeme môcť kontrolovať vojenský materiál USA.

Vláda sa však podľa všetkého na nijaké ústupky nechystá. A to ani napriek masívnym protestom obyvateľstva. Ľudia pritom už prišli vyjadriť svoj nesúhlas pred parlament, americkú ambasádu aj Prezidentský palác.

Ak niekto pretláča cudzie záujmy na úkor tých našich, nemožno to označiť inak ako za vlastizradu. Ak dohoda prejde aj napriek všetkým hrozbám, ktoré pre nás prináša, Slovensko sa stane americkou kolóniou.

Foto: archív