Úvod Z DOMOVA Obvinených z Tiposu vzali do väzby, na podvody sami upozorňovali už pred...

Obvinených z Tiposu vzali do väzby, na podvody sami upozorňovali už pred dvomi rokmi

Zatknutie Jána Barcziho. (Foto: archív)

Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Tipos Ján Barczi a bývalý šéf IT Miloš Prelec pôjdu do väzby. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Na svojom verejnom zasadnutí tak vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý oboch v piatok 29. novembra nevzal do väzby.

Jána Barcziho a Miloša Preleca okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti. „Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal,“ zdôvodnila okrem iného predsedníčka senátu NS SR.

V pozíciach, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť, za ktorú im má hroziť desať až pätnásť rokov väzenia. Za ich vedenia mali ignorovať porušovanie pravidiel pri online hrách. Špekulantom sa tak podľa polície podarilo preliať 27 miliónov eur z hráčskych účtov na bežné účty v bankách.

Chystá sa vypočutie viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP len čo sa týka kolúznej väzby. Dvojica by teda v rámci prebiehajúceho trestného konania mohla ovplyvňovať svedkov.

Rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možný proti nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb. Obhajca Jána Barcziho rozhodnutie NS SR nekomentoval. Obhajca Miloša Preleca Martin Krakovský takéto rozhodnutie očakával na 50 percent, načo upozorňoval aj svojho klienta. Barczi a Prelec budú umiestnení do ústavov na výkon väzby v Bratislave a Leopoldove.

Prokurátor trval na dôvodoch väzby, keďže skutočnosť, že sa obaja vzdali svojich funkcií a pomeru, nevylučuje, že by naďalej v konaní nemohlo prichádzať k ovplyvňovaniu svedkov. Už nie na pracovisku, ale prostredníctvom dlhoročne vybudovaných väzieb.

Ján Barczi a Miloš Prelec. (Foto: archív)

„Akceptujem, že skončili svoju činnosť v spoločnosti, ale dlhodobo si v spoločnosti vytvorili také väzby na rôznych riadiacich postoch, že im nič nebráni, aby pokračovali v páchaní trestnej činnosti, pričom to môžu dohodnúť aj mimo pracoviska Tiposu,“ zdôvodnil pred vyhlásením rozhodnutia svoju sťažnosť prokurátor ÚŠP. Podľa jeho názoru sa obaja vzdaním sa svojho pomeru chceli vyhnúť postihu a dosahu za protispoločenskú činnosť, ktorú vykonávali.

„Cítim sa byť nevinný. Navrhujem, aby bola sťažnosť prokurátora zamietnutá. Odovzdal som všetky bankomatové karty a vlastním v zahraničí len jeden byt v Dunakiliti,“ uviedol pred rozhodnutím exriaditeľ Tiposu. Podobný návrh predniesol aj Prelec. Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, v piatok 29. novembra nevyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a prepustil obvinených zo zadržania na slobodu, pretože nezistil existenciu dôvodov väzby.

Podľa piatkového vyjadrenia advokáta Krakovského znie absurdne, že obvineným sa kladie za vinu nenahlásenie podozrivých operácií. Na základe operácií malo prichádzať k páchaniu trestnej činnosti. Podľa jeho slov je teraz na dozorujúcom prokurátorovi, aby sa vyrovnal s tým, prečo sa pred dvoma rokmi, keď dvojica sama iniciovala vyšetrovanie, neuskutočnilo. Dvojica upozornila na 52 prípadov podozrivých operácií.

Prokurátor navrhoval všetky tri dôvody väzby – útekovú, kolúznu – teda ovplyvňovanie svedkov – a aj pokračovanie v trestnej činnosti. K tej malo prísť v rokoch 2012 – 2018. Útekovú navrhoval aj preto, lebo obvineným hrozí trest v prípade dokázania viny od desiatich do 15 rokov. Obaja podali voči obvineniu sťažnosť, o ktorej sa doteraz nerozhodlo.

Dvojicu zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra. Polícia následne informovala, že v prípade poškodenej lotériovej spoločnosti vyšetrovateľ NAKA obvinil dve osoby z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zároveň polícia potvrdila, že vyšetrovateľ prokurátorovi ÚŠP predložil podnet na ich vzatie do väzby.

Foto: archív