Úvod ZO ZAHRANIČIA Obyvateľom Británie, ktorí sa odmietnu zaočkovať, zrejme obmedzia osobnú slobodu

Obyvateľom Británie, ktorí sa odmietnu zaočkovať, zrejme obmedzia osobnú slobodu

Foto: archív

Ľudia žijúci vo Veľkej Británii, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať proti novému druhu koronavírusu, môžu v budúcnosti čeliť obmedzeniam v bežnom živote: reštaurácie, bary, kiná či športové strediská im možno nebudú môcť umožniť vstup do svojich priestorov.

Denníku The Guardian to povedal nový námestník britského ministra zdravotníctva Nadhim Zahawi, ktorý je poverený distribúciou vakcín. Ako dodal, vláda zvažuje možnosť vystavovania takzvaných imunitných pasov. Tie by potvrdzovali skutočnosť, že ich držiteľ podstúpil očkovanie proti koronavírusu.

Podľa Zahawiho budú musieť takéto potvrdenia pravdepodobne vyžadovať skôr poskytovatelia služieb, než samotné britské úrady. Reštaurácie, bary, hotely, banky, pošty, kiná, športoviská, kaderníctva, holičstvá, ako aj iné zariadenia služieb budú zrejme na základe nariadenia vlády od ľudí vyžadovať potvrdenie o vakcinácii, podobne, ako doteraz žiadali používanie aplikácie monitorujúcej kontakty nakazených.

Ak sa ním nepreukážu, nebude im umožnený vstup do uvedených zariadení. Námestník ministra prisľúbil, že celá záležitosť sa bude riešiť čo najjednoduchším spôsobom. Poznamenal pritom, že očkovanie proti koronavírusu nebude povinné. „Myslím si, že je správne, že bude dobrovoľné,“ povedal pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4.

„Ľudia musia mať možnosť rozhodnúť sa, či sa chcú dať zaočkovať alebo nie,“ citovala jeho slová stanica Sky News. Občanom krajiny však odkázal, že očkovanie je dobré „pre vašu rodinu, vašu komunitu a vašu krajinu“.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock na tlačovej konferencii na Downing Street vyhlásil, že lockdown, ktorý bol zavedený v Anglicku a jeho platnosť sa skončí v stredu, ukazuje, že „sme dostali tento vírus pod kontrolu“. Napriek tomu je podľa neho naďalej potrebné správať sa opatrne.