Úvod ZO ZAHRANIČIA Obžaloba Assangea sa rozpadá. Kľúčový svedok v kauze klamal

Obžaloba Assangea sa rozpadá. Kľúčový svedok v kauze klamal

Sigurdur Ingi Thordarson a Julian Assange. (Foto: archív)

Obžaloba amerického ministerstva spravodlivosti proti zakladateľovi a vydavateľovi servera WikiLeaks Julianovi Assangeovi sa rozpadá. Dôležitý svedok pre islandský server Stundin priznal, že si zásadné obvinenie proti Assangeovi vymyslel.

Tým svedkom je Sigurdur Ingi Thordarson z Islandu, ktorý v rokoch 2010 a 2011 niekoľko mesiacov pôsobil vo WikiLeaks ako dobrovoľník. Islandský server Stundin ho opisuje ako sociopata, niekoľkokrát odsúdeného pre sexuálne zneužívanie maloletých a rozsiahle finančné podvody.

Thordarson sa stal informátorom FBI v kauze WikiLeaks, keďže vystupoval ako Assangeov blízky spolupracovník. Vo výpovedi, ktorá slúži ako súčasť žiadosti o vydanie Assangea z Británie do USA, pritom niekoľkokrát klamal.

Pôvodne tvrdil, že mu Assange dal za úlohu heknúť a ukradnúť nahrávky telefonických hovorov islandských poslancov. Mali na nich byť informácie o nesplatených pôžičkách od islandskej banky Landsbanki, ktorej krach v roku 2008 odštartoval veľkú ekonomickú krízu.

Teraz však serveru povedal, že všetko bolo inak. Assange mu nič neprikázal a nahrávky do internetového priestoru vypustili priamo whistlebloweri z banky. Novinárom ukázal aj internetovú komunikáciu z čias, keď pracoval pre WikiLeaks. Vyplýva z nej, že hekerov vyzýval, aby z islandských úradov vydolovali čo najviac informácií.

„Stále nafukuje svoju skutočnú pozíciu vo WikiLeaks a opisuje sa ako šéf kancelárie, šéf komunikácie, dvojka v organizácii alebo splnomocnenec pre nábor,“ píše v článku Stundin. Z textu vyplýva, že Thordarson si pomerne často vymýšľa.

Pritom práve jeho výpoveď je pre americkú vládu kľúčová, pretože vďaka nej môže Assangea vykresliť ako kriminálnika, a nie ako novinára a vydavateľa bojujúceho za slobodu slova, ktorú chráni prvý dodatok americkej ústavy.

Spojené štáty chcú Juliana Assangea postaviť pred súd pre údajné zverejnenie utajovaných informácií, čím porušil zákon o špionáži z roku 1917. Hrozí mu až 175 rokov väzenia.

„Ak bude Biden naďalej trvať na vydaní vydavateľa, na ktorého je uvalená žaloba prešpikovaná falošným svedectvom jeho vlastného hviezdneho svedka, tak ujma na reputácii USA z hľadiska slobody tlače bude trvať generácie,“ vyjadril sa ďalší whistleblower Edward Snowden.