Úvod Politika Ocenený udavač z europrovincie Slovensko

Ocenený udavač z europrovincie Slovensko

Ján Benčík. (Foto: archív)

Zasa jedna dobrá správa pre Slovensko – oznamuje europoslanec Ivan Štefanec, ktorého návrh ovenčiť blogera Jána Benčíka cenou Európsky občan roka sa stretol v Európskom parlamente s kladným prijatím.

Euroobčan Benčík je v našej europrovincii známy aj ako držiteľ ocenenia Biela vrana, ktoré dostal z rúk predstaviteľov nadácií Aliancia fair-play a VIA IURIS. Okrem toho sa v roku 2016 dožil aj špeciálneho ocenenia v podobe novinárskej ceny Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti a osobitného uznania samotného prezidenta Andreja Kisku.

Sláva ružomberského dôchodcu Benčíka prenikla konečne aj za hranice nášho malého štátu. Prosperujúci europoslanec Štefanec má však európske občianske hodnoty dosť pomýlené, ak navrhol na prestížnu cenu europarlamentu blogera Denníka N, ktorému sa na staré kolená stalo záľubou monitorovanie a udávanie slovenských extrémistov, konšpirátorov a žoldnierov v cudzích službách.

Ján Benčík je v Prezidentskom paláci vítaným hosťom. (Foto: archiv)
Ján Benčík je v Prezidentskom paláci vítaným hosťom. (Foto: archiv)

Vraj tým „robí skvelú prácu európskeho významu,“ vraví Štefanec. O svojej „ušľachtilej práci“ pre Európsku úniu Benčík, pravdaže, nepochybuje: posiela svoje blogy a fotografie odhaľujúce slovenských extrémistov, rasistov a konšpirátorov na Generálnu prokuratúru, aby posúdili ich spoločensky nebezpečné komentáre na internete, či nenapĺňajú podstatu trestného činu.

Kto sú vlastne tí extrémistickí Slováci a Slovenky? Benčík v interview pre istý ženský webový portál hovorí: „Čo sa týka žien, evidujem, že extrémistické názory oslovujú široké spektrum ženskej populácie. Od mladých dievčat, cez milujúce mladé mamičky malých detí, zrelé ženy až po staré mamy s láskou pestujúce vnúčatá.“

Z vyjadrenia blogera nie je zrejmé, či aj mladé mamičky a milujúce babičky udáva ako extrémistky na Generálnej prokuratúre, isté je len to, že on, Benčík, je inštitucionálne povolaný súdiť kto je na Slovensku nositeľom extrémizmu. On, bývalý učiteľ základnej školy a redaktor akéhosi lokálneho plátku je dnes významná osobnosť novodobej inkvizície.

Zdá sa, že proklamované európske hodnoty ako sloboda prejavu, sloboda tlače, demokracia, rovnosť občanov EÚ nie sú pre europoslanca Štefanca zaujímavé – preňho sú dôležitejšie zásluhy slovenského „lovca extrémistov a konšpirátorov.“

Benčík s Kalamusom. (Foto: archív)
Benčík s Kalamusom. (Foto: archív)

Nebolo by vhodnejšie, aby si v blahobytnom závetrí Európskeho parlamentu pán Štefanec a jeho kolegovia viac všímali nerovnoprávne sociálne postavenie euroobčanov zo Slovenska, Maďarska alebo Česka s postavením euroobčanov z Nemecka, Francúzska či Holandska? Je cena práce pre všetkých občanov EÚ naozaj rovnako dôstojná?

A je tu ešte jedna naliehavá otázka: Ako možno oceňovať človeka, ktorý snorí a udáva slovenských občanov bojujúcich na strane tzv. separatistov v Donecku a nesnorí a neudáva slovenských žoldnierov dobrovoľníckych fašistických práporov bojujúcich proti vlastným občanom na strane Kyjeva? Nehraničí to s fašistickými názormi samotného oznamovateľa extrémizmu?

Priateľom pána Benčíka je výstredný umelec Peter Kalamus, ktorý v rámci svojho akčného umenia verejne „súložil“ nahý s bronzovou sochou ženy, zneuctil bustu básnika Ladislava Novomeského, zničil ďalšie umelecké diela a Ľudovíta Štúra označil za odporného antisemitu. To nie je na oznámenie extrémizmu pre generálnu prokuratúru? Nemáme to už v niektorých hlavách na Slovensku poriadne pomotané?

Asociál Kalamus "súložiaci" so sochou. (Foto: archív)
Asociál Kalamus „súložiaci“ so sochou. (Foto: archív)
Kalamus, priateľ pána prezidenta. (Foto: archív)
Kalamus, priateľ pána prezidenta. (Foto: archív)