Úvod Spoločnosť Od 1. augusta žijeme na ekologický dlh

Od 1. augusta žijeme na ekologický dlh

Foto: archív

Od 1. augusta bude ľudstvo žiť na ekologický dlh. K tomuto dátumu totiž vyčerpalo všetky prírodné zdroje, ktoré je biosféra schopná nahradiť za jeden rok. Zvyšných päť mesiacov roku 2018 bude žiť na takzvaný environmentálny dlh. Uvádza sa to správe inštitútu Platforma globálnej ekologickej stopy (Global Footprint Network, GFN), ktorá meria dopyt a ponuku prírodných zdrojov a ekologických služieb pre ľudstvo.

Okamih zlomu nastáva každý rok o niekoľko dní skôr – vlani Celosvetový deň ekologického dlhu pripadol na 2. augusta. Celý proces sa zrýchlil pre nadmernú spotrebu a plytvanie, vysvetlila Valérie Gramondová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), partnerskej organizácie GFN. Vo svojom vyhlásení V. Gramondová upozornila napríklad na to, že podľa prieskumov končí v odpadkových košoch až tretina potravín.

Varovala tiež, že „možnosť regenerácie planéty je podkopaná“. Ako príklad uviedla situáciu so zásobami rýb. Podľa V. Gramondovej by ľudstvo na naplnenie svojich potrieb potrebovalo v prepočte 1,7 planéty Zem. Situácia s ekologickým dlhom sa značne líši v závislosti od krajiny.

Foto: archív

Malé krajiny s malým počtom obyvateľov, ako je Katar a Luxembursko, zanechávajú mimoriadne silnú ekologickú stopu. Keby celé ľudstvo žilo ako ony, deň zlomu by ľudstvo dosiahlo už 9. či 19. februára. Podľa GFN Spojené štáty žijú na ekologický dlh od 14. marca, Nemecko od 1. mája, Francúzsko od 5. mája a Británia od 7. mája. V krajinách ako Maroko či Vietnam tento dátum pripadá na 16. a 21. decembra.

Zvrátiť doterajší nepriaznivý trend je podľa GFN možné rôznymi opatreniami. Medzi nimi je aj používanie zelenej energie, boj proti plytvaniu a nadmernej spotrebe mäsa či obmedzenie demografickej expanzie. Na svoj prieskum inštitút využíva údaje OSN z tisícov oblastí ľudskej činnosti vrátane rybolovu, lesníctva, dopravy a energetiky. Tohtoročný zlomový deň nastáva najskôr od začiatku 70. rokov, keď sa začal stanovovať.

Prvýkrát to bolo v roku 1970, keď pripadol na 29. decembra – Zem tak mala deficit zdrojov len na dva dni. V nasledujúcich rokoch pripadol na ešte skoršie dátumy – 19. decembra (1987), 7. decembra (1990), 21. novembra (1995), 1. novembra (2000), 20. októbra (2005), 21. augusta (2010), 13. augusta (2015), 8. augusta (2016) a 2. augusta (2017).