Úvod Spoločnosť Od 2. augusta žijeme na ekologický dlh

Od 2. augusta žijeme na ekologický dlh

Vizualizácia: archív

Ľudstvo 2. augusta spotrebovalo všetky prostriedky, ktoré mu planéta môže ponúknuť na jeden rok, a do 31. decembra bude žiť na ekologický dlh. Uviedli to mimovládne organizácie Global Footprint Network a Svetový fond na ochranu prírody (WWF). V spoločnom vyhlásení upozornili, že tento dátum každý rok prichádza čoraz skôr.

V takzvaný deň prekročenia nastal moment, keď ľudia na Zemi už spotrebovali všetky prostriedky, ktoré dokáže planéta za rok prirodzene obnoviť. To znamená, že za sedem mesiacov sme vyprodukovali viac oxidu uhličitého, než môžu oceány a lesy pohltiť, chytili sme viac rýb, vyrúbali viac stromov a skonzumovali viac vody, než krajina dokázala za rovnaký čas vyprodukovať.

Tento rok prišiel o deň skôr ako v roku 2016 – vtedy pripadol na 3. augusta. Global Footprint vo svojich výpočtoch berie do úvahy uhlíkovú stopu, ktorú zanecháva ľudstvo (60 percent tvoria skleníkové plyny), zdroje spotrebované pri rybolove, chove hospodárskych zvierat a plodín, tempo výstavby a spotrebu vody.

Aj keď sa podľa stanoviska oboch organizácií za posledných šesť rokov tempo spotreby ľudstva s ohľadom na planetárne zdroje mierne spomalilo, tento symbolický dátum neúprosne ukrajuje z kalendára. Pred dvoma desaťročiami, teda v roku 1997, bol hraničný deň na konci septembra. Prvýkrát malo ľudstvo neudržateľnú spotrebu pôdy, vody či čerstvého vzduchu v roku 1971.

„Na naplnenie našich potrieb potrebujeme v prepočte 1,7 planéty,“ cituje RTBF vyhlásenie Global Footprint Network a WWF. Podľa oboch organizácií daň tejto zvýšenej spotreby je už teraz citeľná: nedostatok vody, dezertifikácia, erózia pôdy, pokles poľnohospodárskej produktivity a populácií rýb, odlesňovanie či straty na biodiverzite. Keby však všetci ľudia žili ako občania Austrálie či USA, nestačili by nám ani štyri modré planéty.

Správa oboch organizácií však naznačila, že ešte je možné tento trend zvrátiť. Dobrý príklad sú tzv. zelené technológie. Aj napriek rastu svetovej ekonomiky sa emisie CO2 súvisiace s energetikou v roku 2016 tretí rok po sebe nezvyšovali, čo možno čiastočne vysvetliť rozvojom obnoviteľných zdrojov energie pri výrobe elektriny.