Úvod ZO ZAHRANIČIA Od roku 2021 nebude Honda v Európe predávať naftové vozidlá

Od roku 2021 nebude Honda v Európe predávať naftové vozidlá

Foto: archív

Japonská automobilka Honda Motor do roku 2021 skončí predaj svojich naftových vozidiel v Európe. Oznámila to samotná firma. Podľa denníka Nikkei má v pláne vyradiť zo svojej európskej ponuky naftové verzie obľúbených automobilov Civic, Jazz i kompaktného SUV s označením HR-V.

​Automobilka už dávnejšie uviedla, že od roku 2025 plánuje v Európe predávať iba autá s elektrickým pohonom. Podľa agentúry Reuters je automobilka ďalšia v poradí, ktorá opúšťa výrobu naftových vozidiel v snahe o splnenie stále prísnejších emisných noriem. Naftovým motorom navyše v roku 2015 priniesol negatívnu publicitu emisný škandál nemeckej automobilky Volkswagen.

Podiel naftových vozidiel na celkovom predaji nových áut v Európskej únii v minulom roku predstavoval len 36 percent v porovnaní s 52 percentami v roku 2015. Spoločnosť Boston Consulting Group predpokladá, že do roku 2025 tento podiel klesne až na 21 percent. Honda oznámila, že v roku 2021 uzavrie svoju britskú továreň, čo povedie k zániku až 3 500 pracovných miest.