Úvod Z DOMOVA Od V4 si držme odstup, vyzýva progresívec Šimečka

Od V4 si držme odstup, vyzýva progresívec Šimečka

Michal Šimečka. (Foto: archív)

Europoslanec za Progresívne Slovensko Michal Šimečka nerozumie výčitkám predstaviteľov Smeru, že na nedávnom samite EÚ malo Slovensko rokovať spoločne s Poľskom a Maďarskom.

Prístup diplomacie súčasnej vlády ho teší, pričom tvrdí, že Vyšehradská štvorka sa stáva stále väčšou ťarchou pre slovenskú diplomaciu. Výhrady predsedu Smeru-SD Roberta Fica považuje za neopodstatnené.

„Fico s Blanárom tvrdia, že Slovensko nerokovalo v jednom šíku s V4, v dôsledku čoho sme údajne prišli o vplyv a miliardy eur. Vraj sme v závere nechali Maďarov a Poliakov osamotených. Ja hovorím: vďakabohu, že sa Slovensko držalo bokom od tejto toxickej dvojice,“ píše vo svojom príspevku na sociálnej sieti europoslanec.

Vidí pozitívne, že Slovensko nehralo rolu „užitočného idiota v ťažení proti základným hodnotám EÚ“. Nie je na to podľa neho nijaký dôvod. Podľa progresívca tento samit len potvrdil, že asociácia Slovenska s krajinami V4 je len stále ťažšie závažie na nohe slovenskej diplomacie. Netvrdí, že by sme mali zoskupenie hneď opustiť, chce však, aby si naša krajina vytvorila od zvyšku odstup.

Naopak, mali by sme sa viac asociovať s krajinami, ktoré podľa neho hája právny štát. „Prečo neprevziať iniciatívu? Čo nám bráni, aby sme sa pridali k Nemecku, Holandsku, Fínsku či Dánsku, teda neformálnej skupine štátov, ktorá tlačí na účinnejšiu ochranu právneho štátu v EÚ?“ pýta sa Šimečka.

Podotýka, že ak by s takouto iniciatívou prišiel Igor Matovič, zatlieska mu. „…A pramálo ma vtedy bude zaujímať, akú má angličtinu alebo aké dáva fotky na svoj Facebook,“ dodal europoslanec.