Úvod Ekonomika Od vstupu Slovenska do EÚ zdraželi potraviny o 37,5 percenta

Od vstupu Slovenska do EÚ zdraželi potraviny o 37,5 percenta

Foto: archív

Za 15 rokov od vstupu Slovenska do EÚ sa v krajine zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 37,5 percenta. Vyplýva to z prieskumu Slovenského farmárskeho, družstva (SFD). Nákup v obchode, za ktorý Slováci pred pätnástimi rokmi zaplatili v prepočte 100 eur teraz vyjde na takmer 137,5 eura, pričom najviac zdražela zelenina – takmer o 88 percent.

„Za posledných 15 rokov u nás však ceny potravín a nealkoholických nápojov nerástli plynule. Počas piatich rokov bol zaznamenaný dokonca pokles cien na medziročnej báze,“ uviedla k výsledkom analytička SFD Eva Sadovská. V rámci zoskupenia V4 Slovensko zaznamenalo najpomalší cenový nárast potravín a nealkoholických nápojov.

Z ďalších potravín si najväčší nárast cien pripísalo ovocie; o vyše 65 percent. Neprehliadnuteľný nárast cien však zaznamenali podľa SFD aj chlieb a cereálie o 67,5 percenta. Oleje a tuky za posledných 15 rokov zdraželi o takmer 44 percent, káva, čaj a kakao o 42,5 percenta a ryby a morské plody o takmer 40 percent.

V súčasnosti sú na pultoch v slovenských obchodoch o takmer tretinu drahšie aj mlieko, syr a vajcia. Cukor a sladkosti sú drahšie ako v čase, keď sme vstupovali do EÚ, o vyše štvrtinu. V prípade minerálok a džúsov bol vykázaný nárast cien o vyše 14 percent. Najpomalší nárast zaznamenali mäsové výrobky, keďže v ich prípade bolo zaznamenané zdraženie o 11,3 percenta.

Foto: archív

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v EÚ či eurozóne rástli pritom podľa SFD o niečo pomalšie ako u nás a to o 34,6 percenta a 28,5 percenta. „No na druhej strane až v prípade 16 krajín únie bolo zdražovanie potravín výraznejšie ako u nás,“ ozrejmila Eva Sadovská.

Najmarkantnejšie zvýšenie cien potravín evidovali v rámci EÚ za posledných 15 rokov v Lotyšsku (o 101,7 percenta), v Maďarsku (o 91,4 percenta) a vyše osemdesiatpercentný nárast cien potravín bol zaznamenaný aj v Bulharsku.

Naopak, v Írsku si obyvatelia nakupujú potraviny a nealko nápoje dokonca za nižšie ceny, a to o takmer šesť percent, ako pred 15 rokmi. Relatívne pomalé tempo zdražovania, zhruba do pätiny, bolo vykázané v prípade Portugalska, Holandska a Francúzska.

Aj v rámci zoskupenia V4 sme podľa SFD zaznamenali najpomalší cenový nárast potravín a nealkoholických nápojov. „Najrýchlejšie vzrástli ceny v prípade už spomínaného Maďarska a to o 91,4 percenta. V prípade Poľska išlo o nárast cien potravín a nealko nápojov o 51,2 percenta, v prípade Česka o 44,7 percenta,“ doplnila Sadovská.