Úvod Z DOMOVA Odborári sú nespokojní. Plánujú vyjsť do ulíc

Odborári sú nespokojní. Plánujú vyjsť do ulíc

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Marián Magdoško a viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová. (Foto: TASR)

Odborári združení v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR plánujú v najbližších troch týždňoch vyjsť do ulíc. Rozhodol o tom Snem KOZ. Od 17. septembra budú protesty v šiestich krajských mestách, prvý bude na východe Slovenska v Košiciach.

Ako dôvod uviedli snahu vlády o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich. Rezort práce podľa nich zároveň oslabuje postavenie odborov na Slovensku a podľa KOZ sa sociálny zmier na Slovensku skončil.

Z poslednej tripartity, ktorá rokovala o minimálnej mzde na budúci rok, odborári predčasne odišli po tom, ako minister práce Milan Krajniak podľa nich jednostranne rokoval o jej výške so zamestnávateľmi. Okrem toho rezort práce avizoval zmenu zákona o tripartite, čo sa odborárom nepozdáva.

Prezident KOZ Marián Magdoško upozornil, že od nástupu vlády boli len dve rokovania tripartity a o návrhoch sa rokuje narýchlo. „Začala sa zneužívať situácia a začalo sa výrazne oslabovať postavenie odborov.

Tu už nejde o minimálnu mzdu, ale o postavenie sociálneho partnera KOZ ako takého. Už sme ďalej nemohli tolerovať likvidáciu a postavenie odborov a neustály tlak na to, aby sme súhlasili s tým, čo vláda predkladá. Sociálny zmier na Slovensku sa skončil,“ uviedol Magdoško.

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová priblížila, že Krajniak viackrát spochybnil mandát predstaviteľov KOZ, reprezentatívnosť a počet zamestnancov, ktorých KOZ zastupuje. Vyčíslila, že KOZ pri kolektívnom vyjednávaní zastupuje na odvetvovej úrovni 829 469 zamestnancov.

„Na pôde tripartity zastupujeme všetkých zamestnancov. Vyjadrenia typu, že zastupujeme len 200-tisíc zamestnancov, sú lživé a účelové a cielené na to, aby oslabili pozíciu a rešpekt KOZ,“ povedala Uhlerová s tým, že viaceré legislatívne zámery sa pripravujú v Zákonníku práce, kolektívnom vyjednávaní, v zákone o trojstranných konzultáciách.

Odborári upozornili tiež na negatívny vývoj vo viacerých oblastiach, napríklad rýchly rast cien potravín, zaostávanie za ostatnými krajinami v oblasti miezd či vysoký podiel pracujúcich na zmeny. „Preto sú naše požiadavky oprávnené, požiadavka na rešpekt odborov a zamestnancov je legitímna, oprávnená a nevyhnutná,“ doplnila Uhlerová.

KOZ informovala o aktuálnej situácii na Slovensku aj európsku odborársku centrálu. „Listami sme sa obrátili aj na Medzinárodnú organizáciu práce, aj oficiálne na generálneho tajomníka práce, ktorý pôsobí ako výkonný generálny riaditeľ v Európskej odborovej konfederácii.

Určite budeme podnikať ďalšie kroky k tomu, aby sme informovali úniu, ktorá hovorí o tom, že buduje sociálnu Európu a na Slovensku v týchto dňoch prichádza k porušovaniu tripartizmu. Toto sa neudialo nikdy. Ak bude priestor na právne kroky, tak ich určite podnikneme,“ avizoval Magdoško.

Uhlerová upozornila, že Slovensko ratifikovalo niekoľko medzinárodných dohovorov. Jeden z nich napríklad hovorí, že verejná moc nebude klásť prekážky pri zakladaní odborových organizácií. „SR má tendenciu porušovať dohovory, ktoré sú súčasťou nášho právneho systému,“ dodala Uhlerová.