Úvod Z DOMOVA Odborníci navrhli predĺžiť lockdown a zaviesť režim OTP vo vlakoch a autobusoch

Odborníci navrhli predĺžiť lockdown a zaviesť režim OTP vo vlakoch a autobusoch

Foto: Pavel Kapusta

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová informovala médiá, že konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť súčasný lockdown do 16. decembra. Takisto odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu.

Odborníci navrhli aj nové opatrenie – zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Zníženie mobility je podľa odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

Rezort zdravotníctva konštatuje, že epidemická situácia sa na Slovensku, desať dní od zavedenia lockdownu, viditeľne nezlepšila. „Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10.000 pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 percent,“ povedala Eliášová.

Pripomína, že na uvoľňovanie opatrení pre očkovaných ľudí a pre tých, ktorí prekonali ochorenie, bol podmienkou pokles nových prípadov. Nemocnice prijmú denne 375 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 25 pacientov viac, než bol denný priemer pred týždňom, poukazuje ministerstvo.