Úvod Z DOMOVA Odkúpenie budúcej bratislavskej nemocnice Bory štátom nie je aktuálne

Odkúpenie budúcej bratislavskej nemocnice Bory štátom nie je aktuálne

Nemocnica finančnej skupiny Penta v bratislavských Boroch. (Vizualizácia: archív)

Odkúpenie bratislavskej nemocnice Bory štátom nepovažuje partner finančnej skupiny Penta Václav Jirků v súčasnosti za aktuálnu tému. Povedal to po návšteve ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského na stavbe.

„Tak, ako chodíme do iných nemocníc v rôznych častiach Slovenska, prejavil som záujem o túto nemocnicu, v akom štádiu rozpracovanosti je, aké sú tu vôbec použité špecifiká, akým spôsobom sú tu použité technológie, akým spôsobom sa tu plánuje prevádzka, ako sa budú riešiť urgentní pacienti, detskí či iní,“ povedal Lengvarský. Ako uviedol, Bory považuje za modernú nemocnicu, spĺňajúcu najvyššie štandardy.

Na otázku, či uvažuje o kúpe tejto nemocnice, reagoval, že v hre sú všetky možnosti. Teraz je však podľa ministra témou optimalizácia siete nemocníc a legislatívny proces okolo reformy nemocničnej siete. Lengvarský hovorí, že jej cieľom je aj to, aby bol všade na Slovensku dostatok zdravotníckych pracovníkov.

Na margo výstavby štátnej nemocnice na bratislavských Rázsochách poznamenal, že sa vyhodnocuje súťaž na projektovú dokumentáciu. Otázkou podľa neho je, aká veľká by táto nemocnica mala byť a koľko lôžok by mala mať. „Buď budú Rázsochy stáť, alebo nebudú. Buď pôjde táto nemocnica v nejakom inom režime, či už štátnom, pološtátnom alebo inom. V hre je veľa možností,” dodal.

Celková investícia na výstavbu nemocnice je 240 miliónov eur vrátane ubytovne. Spustenie plnej prevádzky nemocnice na Boroch je naplánované v januári 2023. Zámer vybudovať novú nemocnicu, ktorá by mala fungovať v rámci verejného zdravotného poistenia, vznikol podľa Jirků pred ôsmimi rokmi. Tvrdí, že nehrozí riziko masívneho preberania lekárov z univerzitných nemocníc.