Úvod ZO ZAHRANIČIA Odporcovia opatrení proti koronavírusu vyšli v Berlíne do ulíc

Odporcovia opatrení proti koronavírusu vyšli v Berlíne do ulíc

Foto: archív

Asi 20-tisíc ľudí vyšlo v Berlíne do ulíc na demonštráciu proti reštrikciám zavedeným proti šíreniu COVID-19. V rukách niesli transparenty s nápismi ako „Koronavírus – falošný poplach“, „Nútia nás nosiť náhubky“ alebo „Prirodzená imunita namiesto očkovania“. Podľa agentúry DPA niektorí kričali „Rúška dolu“.

Nijaké veľké incidenty sa na zhromaždení nestali. Strážcovia poriadku však ľuďom nespokojným s opatreniami proti koronavírusu cez megafóny pripomínali, aby dodržiavali hygienické predpisy. Na organizátora akcie dokonca podali trestné oznámenie pre ich porušovanie.

Usporiadatelia sa sťažovali, že polícia používa dvojaký meter. Keď sa v júni na námestí Alexanderplatz konala demonštrácia hnutia Black Lives Matter, nerozpustili ju ani napriek tomu, že sa protestujúci na seba tlačili.

Protest odporcov koronavírusových opatrení zvolali organizátori pod heslom Koniec pandémie – deň slobody. Agentúra AP označila účastníkov podobných demonštrácií za vyznávačov sprisahaneckých teórií či stúpencov pravicových populistov.