Úvod ZO ZAHRANIČIA Odpoveď Moskvy na kauzu Konev: stanicu metra Pražská chcú premenovať na Maršala Koneva

Odpoveď Moskvy na kauzu Konev: stanicu metra Pražská chcú premenovať na Maršala Koneva

Foto: archív

Stanica moskovského metra Pražská by sa mohla premenovať na Maršala Koneva. Navrhuje to spoločenská rada pri ruskom ministerstve obrany, podľa ktorej by tento krok mal byť odpoveďou na odstránenie sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe. Informovala o tom ruská armádne televízia Zvezda.

List so žiadosťou o podporu iniciatívy na premenovanie stanice moskovskej podzemnej dráhy bol adresovaný ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi. Úlohou spoločenskej rady je hájiť záujmy občianskej spoločnosti pri tvorbe ruskej obrannej politiky. Je poradným orgánom ministerstva obrany a jej rozhodnutie majú odporúčací charakter.

Za poburujúce a cynické označil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov počínanie úradov v Prahe. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie minulý týždeň začal trestné stíhanie ľudí, ktorí sa na odstránenie Konevovej sochy v Prahe podieľali.

Pomenovanie Pražská (Pražskaja) získala jedna z nových staníc moskovského metra v 80. rokoch, v Prahe dostala meno Moskovská jedna z nových staníc na trase B. Po páde komunistického režimu v roku 1990 však bola premenovaná na Anděl podľa tradičnej smíchovskej križovatky. Na rozdiel od Prahy však Moskva pôvodný názov ponechala.

V stanici metra Pražská sú inštalované plastiky zobrazujúce Prahu a Vltavu. Názov stanice je tiež zhotovený v písme podobnom tomu, ktoré je použité v pražskom metre, hoci písmená sú v azbuke.