Úvod Ekonomika Odpúšťanie odvodov pri nízkopríjmových zamestnancoch sa má zrušiť

Odpúšťanie odvodov pri nízkopríjmových zamestnancoch sa má zrušiť

Foto: archív

Zdravotnícky výbor Národnej rady SR schválil zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre firmy. Návrh teraz putuje na schvaľovanie parlamentu. Ak prejde, zamestnávatelia by si pri ľuďoch s najnižšími príjmami nemohli znížiť platby do zdravotnej poisťovne.

Návrh predložil poslanec Richard Raši so schválením ministra zdravotníctva Tomáša Druckera priamo na zdravotníckom výbore. Rovnako ako prebehlo presne pred rokom zrušenie stropu na platenie zdravotných odvodov. Zamestnávatelia sa proti postupu búria, podľa Druckera je to v poriadku. „Nie sú tu nijaké veci, o ktorých sa nedebatovalo,“ povedal Drucker na margo hlasovania výboru. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka však hovorí, že sa o rušení odpúšťania odvodov dozvedel až z diskusnej relácie TA3 V politike.

Odvodovú odpočítateľnú položku zaviedol v roku 2015 premiér Robert Fico v rámci prvého sociálneho balíčka. Kompenzovať sa tak mali zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov, keďže minimálna mzda stúpla z 352 na 380 eur. Vláda vtedy uviedla, že je potrebné, aby sa odvodová úľava dostala do účinnosti spolu s nárastom minimálnej mzdy, inak by hrozili veľké ekonomické škody v podobe prepúšťania a hospodárskych ťažkostí podnikov. Minimálna mzda má však rásť aj budúci rok, zvýši sa o 45 eur.

Opatrenia vlády môžu podľa Machunku v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou znížiť čisté príjmy ľudí aj napriek zvyšovaniu „minimálky“. Dôvodom, prečo k tomu štát pristúpil, je podľa neho zlá finančná situácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá totiž skončila minulý rok s vyše 100-miliónovým dlhom. A ak sa odvodová odpočítateľná položka zruší, viac peňazí dostanú práve zdravotné poisťovne.

Nejde pritom o prvú zmenu, o ktorej sa diskutuje a ktorá by finančne pomohla zadlženej štátnej poisťovni. Ministerstvo zdravotníctva chce zároveň upraviť vzorec na prerozdelenie poistného medzi všetkými tromi poisťovňami. Všeobecná zdravotná poisťovňa by tak podľa ich výpočtov vďaka tejto úprave získala približne 30 miliónov eur navyše do roku 2019.