Úvod Z DOMOVA Odškodnenie podnikateľov bude riešiť rezort financií

Odškodnenie podnikateľov bude riešiť rezort financií

Foto: archív

Odškodňovanie podnikateľov postihnutých opatreniami proti šíreniu koronavírusu, ktorí sa nemôžu uchádzať o podporu štátu z iných schém, by malo byť v kompetencii Ministerstva financií SR. Dôvodom je, že rezort má k dispozícii rozsiahly aparát Finančnej správy.

Pôvodne návrh odškodňovacieho zákona neúspešne predložil na rokovanie vlády minister hospodárstva Richard Sulík. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR je podľa premiéra Eduarda Hegera kapacitne vyťažené, preto by pomoc pre podnikateľov mohla realizovať Finančná správa prostredníctvom daňových úradov.

Premiér zdôraznil, že je jedno, kto bude pomoc prideľovať, dôležité je, že bude prichádzať. Cielenú pomoc iba pre firmy najviac zasiahnuté krízou preferuje aj nový minister financií Igor Matovič.

„Rozhodneme o pomoci aj iným sektorom, ale ako minister financií poviem, že tak, ako som každé jedno euro obracal vo svojej vlastnej firme, budem sa snažiť, aby sme aj pri ďalšej pomoci pristupovali k verejným financiám rovnako zodpovedne. Čiže nepočítame s nejakými helikoptérovými peniazmi, ktoré by sa rozhadzovali len tak aj tomu, kto to nepotrebuje,“ povedal Matovič.