Úvod Politika Odstúpivšieho rakúskeho vicekancelára Stracheho zvolili za europoslanca

Odstúpivšieho rakúskeho vicekancelára Stracheho zvolili za europoslanca

Heinz-Christian Strache. (Foto: archív)

Bývalý šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a vicekancelár Heinz-Christian Strache, ktorý odstúpil z funkcie v dôsledku škandálu okolo videa tajne nakrúteného na Ibize, má vďaka preferenčným hlasom nárok na mandát v Európskom parlamente (EP). Nie je však jasné, či sa ho ujme, informovali rakúske médiá.

Strache kandidoval z posledného 42. miesta kandidačnej listiny svojej strany, čo už vzhľadom na krátku lehotu po svojej demisii nemohol odvolať. Na sociálnej sieti sa podľa médií už objavilo jeho vyjadrenie o tom, že sa cíti „demokraticko-politicky zaviazaný“ stať sa europoslancom. Krátko na to ho však zmazal.

Viedenská prokuratúra začala vyšetrovanie v súvislosti s korupčným videom nahraným na ostrove Ibiza, ktoré spôsobilo v Rakúsku rozpad vládnej koalície. Po odchode FPÖ z vlády vyslovil parlament tento nedôveru menšinovému kabinetu kancelára Sebastiana Kurza z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Krajinu v septembri čakajú predčasné voľby.

Na nahrávke tajne zhotovenej v roku 2017, ktorú zverejnili 17. mája nemecké médiá, diskutuje Strache o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo vtedajších rakúskych voľbách. Strache podal trestné oznámenie na viedenského právnika, rakúskeho pseudodetektíva a ženu rusko-lotyšského pôvodu vydávajúcu sa za príbuznú ruského oligarchu na videu.