Úvod Politika Odsúdený Mazurek: Hovoril som o asociáloch parazitujúch na systéme

Odsúdený Mazurek: Hovoril som o asociáloch parazitujúch na systéme

Foto: archív

Poslanca Národnej rady SR za ĽSNS Milana Mazureka odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, na peňažný trest 5 000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nie je právoplatný, poslanec sa proti nemu odvolal a prokurátor tiež, trest je podľa neho nízky.

Milan Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom sú jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú mať podľa obžaloby rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Milan M. počas procesu tvrdil, že je nevinný a ak hovoril o „cigánskom terore na východe Slovenska“, myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen „cigánske“.

Obžalovaný v záverečnej reči zopakoval, že pozná „množstvo slušných Cigánov“ na východe Slovenska, žije s touto menšinou od narodenia a nemá s nimi nijaké problémy. Jeho slová sa týkali iba „asociálov, ktorí si ako spôsob obživy zvolili parazitovanie na sociálnom systéme“.

V prospech jeho tvrdenia vypovedal ešte ráno svedok, priateľ Milana Mazureka od detstva, ktorý ako sám uviedol, je príslušníkom rómskeho etnika. Sú kamaráti, dovolenkovali spolu v Taliansku a nikdy od neho nepočul nijaké hanlivé výroky na svoju adresu. Slová, ktoré odzneli v rozhlasovom vysielaní, sa ho vôbec nedotkli, pretože boli o asociáloch a neprispôsobivých občanoch. Obhajoba žiadala oslobodenie Milana Mazureka spod obžaloby.

Poslanca NR SR prišli podporiť prívrženci ĽSNS, ale pred budovu súdu ich polícia nepustila. Zostali v priľahlej ulici a do skončenia procesu skandovali. Napokon prišiel medzi nich aj neprávoplatne odsúdený poslanec, ktorý súčasné Slovensko prirovnal k fašistickému štátu.

Milan Mazurek v Rádiu Frontinus. Rádio dostalo od licenčnej rady za odvysielanú reláciu s poslancom ĽSNS pokutu 15 000 eur. (Foto: archív)

Mazurek po vynesení rozsudku konštatoval, že rozsudok sa veľmi hanebne zapíše do dejín Slovenskej republiky a do práce slovenskej justície. „To, čo dnes predviedol sudca, bolo zrejmé, že on mal ten rozsudok napísaný už dávno. Troj- či štvorhodinové čítanie záverečných rečí nemalo nijaký zmysel. Dve sekundy po prečítaní mojej záverečnej reči povedal rozsudok. Je úplne bezpredmetné, čo by sme tu na súde povedali, aké dôkazy by sme vytiahli, rozhodnutie padlo dávno predtým a zrejme aj niekde inde,“ reagoval obžalovaný.

„Je to absurdné. Chcú ma odsúdiť len preto, že som povedal pravdu o asociáloch, ktorí si ako spôsob obživy zvolili parazitovanie na sociálnom systéme. Celé stíhanie je politicky motivované a má jediný cieľ – zastrašiť nás a odradiť od ďalšej politickej práce a boja za práva všetkých slušných ľudí,“ povedal pre TASR Milan Mazurek, ktorý dostal trestný rozkaz. Dodal, že určite podá odpor.