Úvod Politika Ohrození ukrajinskí Slováci: naša vláda na nich kašle

Ohrození ukrajinskí Slováci: naša vláda na nich kašle

Foto: archív

Čínska ratingová agentúra Dogong ako jedna z prvých svetových agentúr na základe svojich analýz upozornila, že Ukrajina nebude schopná splácať dlhy a že jej hrozí bankrot. Viacero krajín s touto možnosťou ráta a vyslovuje obavy nad ďalšou destabilizáciou tohto 45-miliónového štátu, ktorého ekonomický kolaps vyvolá také vnútorné politické turbulencie, že to môže viesť k jeho rozpadu.

S týmto scenárom kalkuluje Maďarsko, tradične citlivé na svoje menšiny v Zakarpatskej Ukrajine. Podľa posledného sčítania ľudu žije v zakarpatskej Ukrajine zhruba 150-tisíc Maďarov.

Varšave zasa nie je ľahostajný osud Poliakov vo Ľvovskej oblasti. Ľvov (po poľsky Lwow, kde žije početná poľská menšina) dodnes považuje každý Poliak za tretie historicky najvýznamnejšie mesto po Varšave a Gdaňsku.

Okrem toho veľa Poliakov žije aj na vojnou postihnutom východe Ukrajiny, preto Poľská republika poskytuje rôznou formou podporu svojím krajanom a dokonca ponúka dobrovoľnú evakuáciu obyvateľstvu poľského pôvodu. K myšlienke možnej evakuácie svojej menšiny z Ukrajiny sa po návrhu prezidenta Zemana priklonila aj česká vláda.

V minulom roku presídlila do Česka niekoľko desiatok českých rodín, ktorí vo volyňskej oblasti žijú po Majdane v stálom ohrození zo strany novodobých banderovských bánd. Kriminalita, lúpeže a vypaľovanie obydlí etnických skupín sú v Ukrajine na dennom poriadku.

Ak je ukrajinský východ výbušná zmes jazykov a rôznych politických sympatií, západ môže byť ešte zložitejší. V Zakarpatskej oblasti žijú mnohí obyvatelia len na krok od štyroch krajín EÚ.

Jej obyvatelia hovoria nielen po rusky a ukrajinsky, ale aj po maďarsky, rumunsky, nemecky, slovensky a rusínsky. Mnohí z jej 1,3 milióna obyvateľov majú viac ako jeden pas. A všetci sa vo fašizujúcej sa krajine boja budúcnosti.

Foto: archív
Ak je ukrajinský východ výbušná zmes jazykov a rôznych politických sympatií, západ môže byť ešte zložitejší. V Zakarpatskej oblasti žijú mnohí obyvatelia len na krok od štyroch krajín EÚ. Jej obyvatelia hovoria nielen po rusky a ukrajinsky, ale aj po maďarsky, rumunsky, nemecky, slovensky a rusínsky. Mnohí z jej 1,3 milióna obyvateľov majú viac ako jeden pas. A všetci sa vo fašizujúcej sa krajine boja budúcnosti. (Foto: archív)

Po tohtoročných udalostiach s útokom militantov Pravého sektora v Mukačeve sa maďarská vláda rozhodla všestranne chrániť Maďarov a ak by vraj maďarská komunita musela zo Zakarpatskej Ukrajiny z bezpečnostných dôvodov utiecť, rodné Maďarsko ju prichýli.

Podľa vedúceho kancelárie maďarského premiéra Jánosa Lázára vláda v Budapešti je pripravená poskytnúť benefity pre svoje etnikum na západe Ukrajiny. Maďarskí učitelia na Zakarpatskej Ukrajine budú dostávať príplatky k mzde a maďarská vláda bude hradiť stravu všetkým deťom etnických Maďarov. Vláda takisto pomáha lokálnym samosprávam, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii.

Okrem toho ponúka stovkám detí etnických Maďarov, ktorých otcovia bojujú na Ukrajine, pobyt pri jazere Velence v strednom Maďarsku. Aj ďalších tritisíc maďarských detí zo Zakarpatskej Ukrajiny bude môcť prežiť prázdniny v rekreačných zariadeniach v Maďarsku.

Kým okolité štáty sa intenzívne zaujímajú o osud svojich etník v nepokojnej Ukrajine, na Slovensku o problémoch Slovákov žijúcich v oblasti Užhorodu nehovorí a nepíše. Všetky doterajšie slovenské vlády venovali len málo pozornosti krajanom na Ukrajine, ale aj v Poľsku či Maďarsku.

Keď bola v Poľskej republike za Dzurindovej vlády veľvyslankyňou Magda Vášáryová, slovenskú menšinu v anektovaných oravských a spišských obciach skôr poškodzovala, než podporovala.

Prípad ohovárania Združenia Slovákov v Poľsku v jej knihe Polnočný sused je alarmujúcim príkladom urážky krajanov zo strany zastupiteľského orgánu Slovenskej reopubliky. Ak je ukrajinský východ výbušná zmes politických a etnických treníc, Západ môže byť ešte výbušnejší.

V Zakarpatsku sa hovorí nielen po rusky a ukrajinsky, ale aj po slovensky, maďarsky, rumunsky, nemecky a rusínsky. Premiér Viktor Orbán odsunul Ukrajinu ako štát na okraj pozornosti a prejavuje záujem len o maďarskú menšinu. V tejto oblasti by z toho mohol vzniknúť separatistický konflikt. A súčasťou konfliktu môžu byť aj Slováci, podobne ako Rusíni.

Foto: archív
Foto: archív

Mnohí naši krajania v zahraničí sa nemôžu ubrániť dojmu, že ponovembrové slovenské vlády zlomili nad nimi palicu. „Máme tu strach,“ opisuje pocity Slovákov na Zakarpatskej Ukrajine Ivan Latko, šéf Užhorodského spolu Slovákov.

Dnes o ich živote v strachu nevieme skoro nič. Hoci prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska už dvakrát navštívil v Kyjeve svojho priateľa, oligarchu a prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, ani slovom sa nezaujímal, ako žijú jeho krajania pár kilometrov za slovensko-ukrajinskou hranicou.

A možno náš pán prezident nepozná históriu slovenského etnika, že tu živorí, ale nevzdáva sa od stredoveku, že tu, v Zakarpatsku, prežilo maďarizáciu Uhorska, masarykovské a benešovské Československo, horthyovské Maďarsko, banderovskú Ukrajinu i stalinský Sovietsky zväz. Či naši krajania prežijú majdanizáciu Pravého sektora, je otázka. Naliehavá otázka najmä pre slovenskú vládu. Tá mlčí.

„Je logické, že slovenská aj rusínska menšina žijúce na Ukrajine trpia súčasnými problémami tejto krajiny. Nič by však nemalo Slovenskej republike brániť, aby sme im v rámci našich možností pomohli uľahčiť prežitie tohto kritického obdobia,“ myslí si prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška.

Podľa neho dnes dokáže Ukrajina ako-tak saturovať spotrebu plynu pre domácnosti, nemocnice, školy, úrady aj priemysel len vďaka reverznému chodu zo Slovenska. Preto by naša vláda nemala mať problém požiadať ukrajinskú stranu o recipročnú ústretovosť k Slovákom, žijúcim na Ukrajine. Podľa Pašku by pomoc našim krajanom mala spočívať v garancii ich bezpečia, pokoja, životných istôt a prijateľnej formy samosprávy.

Historik Martin Lacko konštatuje, že Slovenská republika sa dlhodobo nezaujíma, respektíve podceňuje slovenské menšiny v susedných štátoch, nielen na Ukrajine. „Aj vinou tohto vlažného prístupu sú Slováci v Maďarsku či v Poľsku na pokraji zániku,“ tvrdí.

„Slovenskej menšine by akiste prospela väčšia materiálna a finančná pomoc, viac osobných kontaktov, pomoc vo forme vyslania slovenských učiteľov, inteligencie. Aby naša menšina nemala pocit, že sa o ňu materská krajina nezaujíma,“ hovorí Lacko a dodáva, že riešením by bolo aj uľahčenie ich vstupu na územie SR.

„Nie je normálne, aby sa do EÚ beztrestne navalilo milión ilegálnych ekonomických migrantov z Afriky či Ázie, pričom tu ešte dostanú akúsi politickú imunitu. A súčasne nám blízki občania Ukrajiny – či už Slováci, Rusíni alebo Ukrajinci – boli od nás odrezaní novodobým múrom,“ uzavrel Martin Lacko.

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

  1. A toto je velmi smutne! Hlavne ze pan president vie Co America pozaduje ale nanucuje ale tam o Co by sa mal zaujimat tak to ho nie je…..zijem v zahranici ale az neuvetitelne je ako pan president ma dvojaky meter na veci…..a my Slovakia si nezasluzime stat aj tak pretoze nevieme bojovat za prava a nevieme sa dat dokopy! Len zavidime jeden druhemu aj chorobu div nie! Len sa kuknite Slovakia na madarov ako drzia spolu, poliaci tiez a Co my?!?!!

  2. Pritom prezident Kiska aj vláda-min zahraničných vecí verejne podporujú bábkovú nedemokraticky zvolenú kijevskú vládu. môžEME povedať, VEšAJú NAšINCOV A MY POSIELÁME šPAGÁT

Comments are closed.