Úvod ZO ZAHRANIČIA Okamura Macronovi a von der Leyenovej: Choďte do čerta, svoje hranice si...

Okamura Macronovi a von der Leyenovej: Choďte do čerta, svoje hranice si ustrážime!

Tomio Okamura. (Foto: Michaela Kolimárová)

Líder českej strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura na sociálnej sieti ostro kritizoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Francúzskej hlave štátu sa totiž nepáčilo, že niektoré krajiny zatvárajú hranice pre obavy zo šírenia ochorenia COVID-19, ktoré v súčasnom období sužuje celý svet, Európu nevynímajúc.

„Neskutočná arogancia a drzosť! Francúzsky prezident Macron skritizoval tie krajiny Európskej únie, ktoré uzavreli hranice. Pripojil sa tak k šéfke Európskej komisie Ursuli von der Leyenovej. Tento panák chce spoločne s Mutti Merkel, ktorá do Európy zavliekla viac ako milión migrantov, vládnuť Európe? Mal by mlčať a mal by sa starať o Francúzsko!“ píše úvode statusu rozhorčený Okamura.

Podľa jeho slov ide o neskutočnú drzosť. Kritizoval tiež EÚ, že v aktuálnej situácii s koronavírusom nijako nezakročila. „Európska únia, ktorá proti šíreniu koronavírusu neurobila vôbec nič, kritizuje členské štáty za to, že uzatvárajú hranice a chránia svojich občanov. Na to už fakt človek nemá slov. Hranice sa mali, naopak, uzavrieť oveľa skôr. Európska únia nielenže nepomôže, ale škodí,” myslí si šéf SPD.

Český politik ďalej uviedol, že jeho krajina “rozhodne nepotrebuje rady mudrcov z Bruselu a Paríža, ktorí vedú vinou islamizácie a podpory imigrácie Európu ku krachu”. Poukazuje tiež na to, že zrejme nie je náhoda, že tam, kam sa migranti pozývali a kde sa prechádzali po státisícoch, je situácia v šírení nákazy najhoršia.

„V Nemecku kancelárka hovorí o nákaze 70 percent obyvateľov. V Taliansku vláda bez vlasteneckej Ligy Mattea Salviniho opäť viedla proimigračnú politiku a otvorila prístavy. Dnes zomiera takmer 200 Talianov denne,“ uvádza. Na záver Okamura poznamenal, že Európska únia je nepriateľom číslo jeden pre existenciu Českej republiky a českého národa.

Ursula von der Leyenová a Emmanuel Macron. (Foto: archív)

„Kto to nevidí, je politicky slepý, zastrašený, kúpený alebo priamo kolaborant zrádzajúci svoju krajinu. Choďte do čerta pani von der Leyenová a pán Macron! To sú naše hranice a tie si strážime, keď je národ v nebezpečenstve,“ doplnil.

Francúzsko však vzhľadom k šíreniu pandémie tiež zavádza rôzne opatrenia. Od utorkového poludnia obmedzilo pohyb obyvateľov na verejnosti – Francúzi budú môcť opúšťať svoje domovy iba v najnevyhnutejších prípadoch, ako sú nákupy potravín a liekov, cesta do práce či návšteva lekára. Toto obmedzenie má platiť najmenej pätnásť dní.

Krajina už cez víkend uzavrela nepotravinové obchody, kaviarne a reštaurácie. Zatvorené zostali aj škôlky, školy či univerzity. Rovnako tak sa podľa Macrona odkladá druhé kolo komunálnych volieb, ktoré naplánovali na nedeľu. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa druhé kolo komunálnych volieb uskutoční. Vo Francúzsku sa už novým koronavírusom nakazilo celkovo 6 633 osôb a 148 ľudí chorobe podľahlo. Celkovo sa uzdravilo 12 pacientov.