Vzdanie sa voľného pohybu osôb v schengenskom priestore, ktorý je významným výdobytkom európskej súdržnosti, by bolo víťazstvom teroristov a Islamského štátu.

Tvrdí to predseda opozičnej Slobody a Solidarity a europoslanec Richard Sulík v reakcii na názory niektorých európskych politikov, že by sa mohol schengenský priestor zúžiť.

Do slepej uličky
SaS je zásadne proti tomu, aby sa v Európskej únii mimo súčasného Schengenu vytvárali samostatné územia s osobitným režimom ochrany hraníc. Podľa liberálov je totiž veľkou ilúziou si myslieť, že vytvorením takzvaného mini Schengenu, ktorý požadujú niektorí európski politici, je možné efektívne riešiť migračnú krízu.

„Takýto projekt sa nedá uskutočniť zo dňa na deň. Zabral by veľa času, rokovaní a vyvolal by veľa konfliktov v rámci EÚ. Skôr sa treba zamyslieť nad tým, či štáty, ktoré nechránia vonkajšiu hranicu Schengenu, by nemali tento priestor opustiť.”

Podľa Sulíka je minischengen len “veľmi nešťastná slepá ulička, ktorá odvádza pozornosť európskej verejnosti od skutočných problémov”.

SKUTOČNÉ PROBLÉMY VIDIA LIBERÁLI V NEDOSTATOČNEJ OCHRANE HRANÍC EÚ ALEBO ASPOŇ VONKAJŠEJ HRANICE.

Richard Sulík. (Foto: SITA)
Richard Sulík. (Foto: SITA)

Takisto kritizujú nedostatočnú eliminácii radikálnych islamistov na území EÚ, s čím úzko súvisí aj nedostatočná kooperácia spravodajských agentúr a policajných zborov v rámci členských štátov únie.

„Toto sú zásadné témy, na ktoré sa treba sústrediť, a nie vytvárať naprieč Európou umelé hranice, čo aby boli len pomníky sváru,“ dodal Sulík. 

Znovu pasové kontroly?
Holandská vláda navrhla vytvorenie akejsi malej schengenskej zóny, v rámci ktorej by sa zaviedli pasové kontroly na hraniciach viacerých západoeurópskych štátov.

ZRIADENÍM MINISCHENGENU BY SA MAL DOSTAŤ POD KONTROLU PRÍLEV MIGRANTOV PRICHÁDZAJÚCICH DO EURÓPY.

Holandsko už možnosť vytvorenia minischengenu načrtlo v diskusiách s Nemeckom a ďalšími partnerskými krajinami. O myšlienke sa však naďalej diskutuje aj na úrovni samotnej holandskej vlády, v rámci ktorej sú na vec rozdielne názory.

Európska komisia však poprela, že by jej niekto takýto návrh oficiálne predložil. Hovorkyňa EK zdôraznila, že o prípadných opatreniach na kontrolu hraníc budú diskutovať ministri vnútra krajín EÚ.

Slovenský rezort vnútra upozornil, že takýto bod na programe samitu nefiguruje. „Myslíme si, že tento návrh je nebezpečný, keďže by to smerovalo k zrušeniu jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci EÚ,“ konštatovalo ministerstvo.

Foto: archív
Foto: archív