Úvod ZO ZAHRANIČIA Oko za oko. Rusko zareaguje na vyhostenie diplomatov z Česka

Oko za oko. Rusko zareaguje na vyhostenie diplomatov z Česka

Marija Zacharovová. (Foto: archív)

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že Rusko odpovie na rozhodnutie Českej republiky vyhostiť dvoch ruských diplomatov v duchu zásady „oko za oko“. Podľa hovorkyne „Praha úmyselne zasadila úder rôznym oblastiam rusko-českej spolupráce“.

Zacharovová poznamenala, že Rusko prijme odvetné opatrenia s určitosťou: „Tento akt určite zohľadníme pri budovaní vzťahov s Českou republikou.“ Vyhostiť dvoch ruských diplomatov sa Česká republika rozhodla v reakcii na vyšetrovanie úniku informácie o tom, že do Česka prišiel agent ruských tajných služieb s jedom ricín.

Bezpečnostné úrady ho vyhodnotili ako riziko pre pražského primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa a starostu katastrálneho územia Prahy Řeporyje Pavla Novotného. Tieto informácie, ktoré českým tajným službám mal posunúť jeden zo zamestnancov ruského veľvyslanectva, však boli vymyslené.

Podľa českého premiéra to Andreja Babiša poškodilo česko-ruské vzťahy a bezdôvodne zaťažilo bezpečnostné zložky. Ruské veľvyslanectvo v Prahe medzičasom reagovalo, že tento krok českej vlády považuje za nepriateľský.