Úvod Z DOMOVA OĽaNO má nominovať 72 prednostov okresných úradov. Matovič to nazval čistením štátnej...

OĽaNO má nominovať 72 prednostov okresných úradov. Matovič to nazval čistením štátnej správy  

Igor Matovič. (Foto: archív)

Predseda vlády Igor Matovič vidí za zámerom svojho hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okresných úradov (OÚ) očistenie štátnej správy. Šéfovia úradov majú byť podľa neho predĺženou rukou ministra vnútra Romana Mikulca, člena OĽaNO. Ich podriadení majú byť apolitickí odborníci.

Niektorí koaliční partneri majú proti tomu výhrady, o výmene prednostov majú diskutovať aj na koaličnej rade. Premiér nevedel povedať, na koľko postov už majú vybraných ľudí, má to podľa neho na starosti poslanecký klub hnutia.

Tvrdí, že politickí nominanti budú len prednostovia OÚ. „Vymeníme 72 ľudí, ktorí budú predĺženou rukou ministra ako prednosta okresného úradu a všetko ostatné bude rozhodovať čisto odbornosť.

A práveže tých ľudí, ktorí tam dnes sú a ich jediná legitimácia je, že majú nejakú správnu farbu straníckej knižky, odtiaľ bez hanby vyhodíme. A nahradíme ich odborníkmi z tých úradov, ktorí sa dlhé roky nemohli posunúť vyššie,“ vyhlásil premiér. Zámer hnutia považuje za transparentný cieľ. Poukazuje na potrebu vytvorenia hranice, kde sa politika začína a končí.

„My sme tú hranicu urobili za prednostom. Doteraz bolo zvykom, že politické strany po výhre vo voľbách vymenili niekoľko tisíc až desaťtisíc ľudí na týchto úradoch v štátnej správe. Po dohode s našim poslaneckým klubom sme povedali, že vymeníme 72 ľudí a všetkým ostatným desiatkam tisícom ľudí doprajeme apolitickosť,“ skonštatoval.

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová pre TASR povedala, že chce presadzovať, aby sa funkcie prednostov okresných úradov obsadzovali transparentným výberovým konaním.

Jej stranícky kolega Juraj Šeliga dodal, že namiesto transparentnosti si „jedna strana vytvorila vlastné komisie s vlastnými pravidlami, ktoré rozhodujú o tom, kto bude ovládať ktorý úrad.“

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár nevidí problém v tom, že by prednostov nominovalo len OĽaNO. Predseda SaS Richard Sulík sa k téme vyjadrí až po tom, čo o nej budú diskutovať koaliční partneri, čo sa zatiaľ nestalo.