Úvod Z DOMOVA OĽaNO odsúva schválenie zákona o podpore štátneho nájomného bývania

OĽaNO odsúva schválenie zákona o podpore štátneho nájomného bývania

Foto: Pavel Kapusta

Neustále odsúvanie schválenia podpory štátnych nájomných bytov vníma predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský ako umelé naťahovanie. Má pocit, že cieľom je nájomné byty „zarezať“. Uviedol to pred novinármi na pôde NR SR.

Pčolinský dodal, že by ho zaujímali konkrétne výhrady, keďže rokovanie o nájomných bytoch sa v parlamente už niekoľkokrát prekladalo na požiadanie koaličných partnerov. „Pre mňa je nepochopiteľné, že opäť majú problém a práve opäť vo chvíli, keď sa má o tom hlasovať.

Medzi schôdzami ich to absolútne nezaujíma a vždy ich to zaujíma len tesne pred hlasovaním. Čiže ja mám oprávnený pocit, že je to umelé naťahovanie s cieľom, poviem to slangovo, aby nám zarezali tie nájomné byty,“ vyhlásil.

V tejto chvíli podľa Pčolinského nájomné byty blokuje hnutie OĽaNO. Dodal, že to odôvodňujú „všeobecným balastom“. „To sú také všeobecné formulky, keď chcete niekoho poslať niekam, tak poviete, že treba ešte rokovať alebo poviete, že vyžaduje si to širšiu odbornú diskusiu, alebo poviete, že zriaďme odbornú komisiu,“ poznamenal.

Priznal, že v hnutí už strácajú trpezlivosť, lebo opäť počúvajú, že nájomné byty treba preložiť. „Je to náš hlavný bod volebného programu a je pre nás dôležitý,“ zdôraznil. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš potvrdil, že pri tomto zákone je viacero vecí, ktoré považujú za problematické.

Bol by však rád, keby sa už dohodli. Pripustil, že sa rokuje aj o dosahu návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania na štátny rozpočet. Pčolinský tvrdí, že dosah na štátny rozpočet je nulový.

Minister financií Igor Matovič uviedol, že návrh nie je úplne dobre pripravený. „Budeme diskutovať, sme dohodnutí so Štefanom Holým aj s hnutím Sme rodina, že budúci týždeň dáme tomu viac času,“ reagoval na brífingu.

Návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania je už v druhom čítaní a presúval sa už viackrát. Jeho cieľom je vytvoriť prostredie, umožňujúce výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. Návrh zákona chce zabezpečiť fyzickú a cenovú dostupnosť bývania pre široké skupiny obyvateľstva.