Úvod ZO ZAHRANIČIA Olovo z okolia Notre-Dame odstránia špeciálnou technikou

Olovo z okolia Notre-Dame odstránia špeciálnou technikou

Foto: archív

V Paríži sa začalo hĺbkové čistenie bezprostredného okolia katedrály Notre-Dame. Potrvá do 23. augusta a má odstrániť olovo, ktoré sa uvoľnilo pri aprílovom požiari, keď bola zničená strecha aj krov. Množstvo olova namerané v okolí katedrály vtedy mnohonásobne prekračovalo povolené limity.

Policajti okolo Notre-Dame rozostavali bariéry, ohraničujúce zónu čistenia. Čistiť sa bude pomocou vysokého tlaku a saponátov. Na určité miesta sa použije aj špeciálny gél, umožňujúci odsatie častíc olova. Natierať sa bude jeden deň, tri dni bude schnúť.

Predpokladá sa, že odstránenie tejto vrstvy potrvá päť dní. Tlaková metóda čistenia sa použije na menej znečistené miesta a bude rýchlejšia. Počas prác bude najbližších desať dní uzavretá stanica metra Cité, rovnako aj priestranstvo pred katedrálou. Autobusové linky budú odklonené.

Pri požiari, ktorý historickú stavbu zachvátil v noci na 16. apríla, sa roztavili tony olova zo strechy a veže. Katedrála bola v čase požiaru renovovaná a tieto práce majú byť po očistení okolia obnovené za oveľa prísnejších bezpečnostných opatrení.