Úvod Z DOMOVA Ombudsmanka v NR SR kritizovala porušovanie ľudských práv počas pandémie. Poslanci jej...

Ombudsmanka v NR SR kritizovala porušovanie ľudských práv počas pandémie. Poslanci jej správu odmietli

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR odmietli správu o činnosti verejnej ochrankyne práv za rok 2020. Z prítomných 117 bolo za len 58 a jeden nehlasoval, proti boli deviati poslanci a 49 sa zdržali. Ombudsmanka Mária Patakyová v správe upozornila na to, že viaceré opatrenia v dôsledku pandémie zamerané na ochranu verejného zdravia zasiahli do ľudských práv a slobôd.

Problematika pozbavovania osobnej slobody opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa prelína s podstatnou časťou jej činnosti počas prvej i druhej vlny pandémie. Upozornila na kompetenciu opatrení, ktoré vydáva ÚVZ, napríklad v prípade nariadenia štátnej karantény.

Problematické z hľadiska neprimeranosti bolo podľa ombudsmanky zavádzanie štátnej karantény, kritizovala tiež postup v zamedzovaní prístupu cudzincov na územie SR, prijímanie obmedzení pre seniorov umiestnených v domovoch sociálnych služieb, obmedzovanie poskytovania štandardnej zdravotníckej starostlivosti, ako aj zavedenie karantény pre celé rómske osady.

Množstvo osôb sa na Patakyovú obrátilo v súvislosti s preskúmaním zásahu do práv a slobôd počas štátnej karantény. Pri preskúmavaní podnetov zistila, že mohlo prichádzať k porušovaniu ich osobnej slobody a slobody pohybu a pobytu.

Vyhlásila tiež, že nariadiť plošnú štátnu karanténu pre všetky osoby vstupujúce na územie SR v čase núdzového stavu môže len vláda a nie ÚVZ SR. Upozornila i na problém „faktúr“, ktoré ľudia dostávali za pobyt v štátnej karanténe v sume 13 eur za deň.

Faktúry sa podľa nej vydávali sporne, bez vydávania právnych aktov, pričom aj naďalej dochádza k vymáhaniu doteraz nezaplatených faktúr. Upozornila aj na viaceré nedostatky pri nariaďovaní domácej izolácie.

Patakyová upozornila aj na nedostatočne zabezpečenú súdnu kontrolu opatrení vydaných ÚVZ SR. Sporná je podľa nej samotná kompetencia ÚVZ SR vydávať opatrenia. Ombudsmanka počas minulého roka privítala zrušenie plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín.

Rovnako privítala zmeny, umožňujúce nemocniciam povoliť výnimky zo zákazu návštev v prípade sprievodu detského pacienta či sprevádzajúcej osoby pri pôrode. V súvislosti s pandémiou riešila podnety súvisiace s právom na vzdelanie, ale aj striedavej starostlivosti a realizácie styku rodičov s deťmi počas pandémie.

Ako uviedlo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), omietnutie správy verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je prejavom neúcty k ochrane ľudských práv. SNSĽP deklaruje, že stojí za ombudsmankou, oceňuje jej prácu a odmieta prejavy neúcty zo strany NR SR.

Dodalo, že v čase, keď je v spoločnosti zvýšená úroveň citlivosti spoločnosti na porušovanie ľudských práv počas pandémie ochorenia COVID-19, vyznieva nevzatie správy na vedomie ako jasný prejav arogancie moci. Zvýšený počet podnetov podľa strediska indikuje, že niektoré protipandemické opatrenia mohli predstavovať zásah do ľudských práv a základných slobôd.