Úvod ZO ZAHRANIČIA Operácia COVID-19 priniesla svoje ovocie. Svetové ekonomiky sú v recesii

Operácia COVID-19 priniesla svoje ovocie. Svetové ekonomiky sú v recesii

Vizualizácia: archív

Najrozvinutejšie ekonomiky sveta sú v recesii. Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké informovali, že ich ekonomika sa v dôsledku pandémie koncom v prvej polovici roku 2020 dramaticky znížila. Napríklad kanadská ekonomická produkcia sa v období od apríla do júna znížila o 11,5 percenta, čo je najprudší pokles od roku 1961.

Opatrenia proti vírusu vyvolali dôsledky, ktoré by mohli trvať aj niekoľko rokov. Pandémia zasiahla do hospodárstva každej krajiny. Rozsah škôd určovali vládne rozhodnutia o opätovnom vrátení sa do bežného režimu.

HDP všetkých ekonomík G7 v 2Q 2020 sa významne znížil. Obnovou prechádza jedine Čína, ktorá síce ako prvá zaviedla drakonické opatrenia, však bola zároveň aj prvou veľkou ekonomikou, ktorá sa opätovne otvorila. Vďaka tomu má náskok.

Ekonomickí odborníci pritom upozorňujú na význam spotrebiteľských výdavkov pre ekonomiku. Rozhodujúcu úlohu pri určovaní smerovania hospodárstva jednotlivých štátov má aj úsilie vlád o pomoc.

Hoci nezamestnanosť v USA prudko vzrástla, osobný príjem v apríli vzrástol o 10,5 percenta, keďže vláda poskytla ďalšiu podporu. Nemecko zasa nedávno rozšírilo svoj program, ktorý udržiava pracovníkov na výplatných páskach firiem tým, že do roku 2021 zníži ich mzdy.