Úvod ZO ZAHRANIČIA Opozícia: Maďarsko má plné zuby Orbánovho režimu

Opozícia: Maďarsko má plné zuby Orbánovho režimu

Foto: archív

Najnemilosrdnejším protivníkom premiéra Viktora Orbána je maďarská realita, reagovala na jeho znovuzvolenie za predsedu vládnej strany Fidesz opozičná strana Demokratická koalícia (DK), podľa ktorej Maďarsko má už plné zuby Orbánovho režimu.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV vo vyhlásení DK uviedla, že maďarskou realitou je príprava odchodu stoviek lekárov, nedostatok učiteľov na školách či takmer 600.000 dôchodcov s dôchodkom nižším než 100 000 forintov (298 eur).

Podľa opozičnej strany predseda vlády dáva jasne najavo, že z tragického stavu krajiny nič nevníma. DK premiérovi odkázala, že sa dva týždne pred komunálnymi voľbami neobáva jeho vyhrážok a že rozvoj miest a obcí nemôže byť odmenou za to, že voliči zvolia vodcov, ktorí sa páčia Orbánovi.

Dnešné Maďarsko stojí na pôde kresťanskej demokracie, a nie liberalizmu, vyhlásil Orbán po znovuzvolení za predsedu Fideszu. Za súčasného premiéra na zjazde hlasovalo 1406 delegátov. V prejave Orbán vyjadril vďaku za to, že ho zvolili za predsedu „jedinej strany, ktorá v krajine dokáže vládnuť“.

Ako dodal, Fidesz je v usporiadanom stave, má jasný program, pričom opozičné strany čoraz viac slabnú. Z vnútropolitických cieľov Orbán vyzdvihol likvidáciu chudoby či riešenie rómskej otázky.