Úvod Z DOMOVA Opozícia zozbierala potrebných 350.000 podpisov za referendum

Opozícia zozbierala potrebných 350.000 podpisov za referendum

Foto: archív

Zber podpisov za referendum o predčasných voľbách je vo finále, potrebných 350.000 podpisov už je k dispozícii. Uviedol to poslanec NR SR a predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu.

„Hotovo. Máme 350.000 podpisov. Petičná akcia prebehla presne podľa našich predstáv,“ povedal Fico s tým, že 270.000 podpisov vyzbierala samotná strana Smer-SD. Poďakoval sa všetkým, ktorí sa pod petíciu podpísali, i všetkým, ktorí sa na zbere podieľali. Vyzval zapojené subjekty i občanov, aby vyzbierané podpisy zaslali petičnému výboru.

Apeloval tiež na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby počúvala hlasy občanov. Fico nevidí dôvod, aby sa obrátila na Ústavný súd SR. Hovorí o jej snahe zbaviť sa zodpovednosti.

„Prezidentka si uvedomuje, že musí urobiť krok k zmareniu referenda,“ tvrdí s tým, že ak by sa na ÚS neobrátila, musela by spojiť referendum s jesennými komunálnymi voľbami aj pre úsporu financií.

Fico je presvedčený, že referendum by takto bolo úspešné. Líder Smeru-SD za tým vidí snahu udržať súčasnú vládu pri moci. Riešenie aktuálnej situácie na Slovensku vidí naďalej v predčasných voľbách a páde vlády, ktorú považuje za neschopnú.

Už skôr šéf petičného výboru Igor Melicher uviedol, že petíciu za referendum o páde vlády podpísalo vyše 320.000 ľudí. Následne informovalo o vyzbieraných 43.000 podpisoch aj opozičné hnutie Republika. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350.000 podpisov.